Inflacja w grudniu wyniosła rdr 2,4 proc., a mdm 0,1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w grudniu ceny rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

ING: W I kwartale br. inflacja wyhamuje do 2,5 proc.

W I kwartale br. wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rok do roku, ale w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr - szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego, komentując piątkowe dane GUS.

GUS podał w piątek, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc.; inflacja w grudniu ub.r. wyniosła 2,4 proc. rdr wobec 3,0 proc. rdr w listopadzie.

Jak wskazali ekonomiści ING, wzrost cen był o 0,1 pp. wyższy, niż wskazał szybki szacunek.

- Spadek inflacji to efekt niższego wzrostu cen żywności (0,8 proc. rdr wobec 2,0 proc. rdr w listopadzie). Niższy był też wzrost cen komponentów bazowych, który szacujemy obecnie na 3,8 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w listopadzie. Z kolei spadek cen paliw w ujęciu rdr był nieco płytszy niż w listopadzie - zaznaczyli.

Według ING, spadek tempa inflacji bazowej w grudniu to głównie efekt niższego wzrostu cen usług - 6,4 proc. rdr wobec 7,8 proc. rdr w listopadzie.

Jak wskazali, silnie spadły ceny usług transportowych - o 14,9 proc. wobec wzrostu o 2,0 proc. w listopadzie. Niższy wzrost cen odnotowano w kategorii łączność, silniej spadły też ceny odzieży. "To efekt zaburzeń popytu w związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń jak i przyspieszenia wyprzedaży po zapowiedzianym w połowie grudnia wprowadzeniu ograniczeń w handlu po świętach" - ocenili.

- W I kw. 21 r. w związku z efektami bazy dla paliw i żywności, wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr - szacuje starszy ekonomista ING Bank Śląski Dawid Pachucki.

Jego zdaniem, do najważniejszych czynników proinflacyjnych w tym roku należeć będą decyzje administracyjne: wprowadzenie opłaty mocowej, opłaty OZE, podatek cukrowy, podatek handlowy czy wzrost opłat za wywóz śmieci. - Szacujemy, że łączny wpływ tych czynników na CPI to ok. 1,0 pp. Firmy będą również rekompensować koszt dostosowania działalności do zaostrzonych wymogów sanitarnych - wskazał.

Według ING, wzrost presji na CPI wywoła również oczekiwane ożywienie popytu konsumpcyjnego. "Już w III kw. 20 r. jego poziom był wyższy niż w IV kw. 2019, czyli w okresie sprzed pandemii, pomimo silnego załamania w II kw. 2020" - podał Pachucki.

- Niskie bezrobocie, hojne programy fiskalne zwiększające dochody do dyspozycji gospodarstw domowych w połączeniu z dwucyfrowym wzrostem podaży pieniądza to skuteczne paliwo dla pobudzenia inflacji - dodał.

Według ekonomistów ING, łagodzeniu presji inflacyjnej nie sprzyja też rekordowo niski udział inwestycji prywatnych w PKB. Jak ocenili, taka struktura wzrostu nie sprzyja budowie przewag konkurencyjnych, co poprzez wzrost produktywności łagodziłoby presję inflacyjną ze strony wyższej konsumpcji". 

Reklama

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie wyniosła 11,4 mld euro - GUS


Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2020 r. wyniosła 11,4 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Poniżej wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego w okresie styczeń-listopad 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku:

Ceny usług telekomunikacyjnych w grudniu wzrosły o 5,1 proc. rdr - GUS

Ceny usług telekomunikacyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły o 5,1 proc. rdr po wzroście o 6,4 proc. w listopadzie - podał GUS. Mdm ceny usług spadły o 0,6 proc. Sprzęt telekomunikacyjny w grudniu był tańszy o 12,7 proc. rdr, a mdm był tańszy o 0,9 proc.


Żywność drożeje najwolniej od dwóch lat

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji w grudniu był spadek inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami obniżyła się w grudniu do 3,6 proc. r/r wobec 4,3 proc. w listopadzie. Zmniejszenie inflacji bazowej wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki cen w kategoriach: "transport" (bez paliw) - efekt wysokiej bazy w przypadku cen usług transportowych oraz "inne wydatki na towary i usługi" - efekt wysokiej bazy w przypadku cen ubezpieczeń.

W mniejszym stopniu w kierunku spadku inflacji bazowej oddziaływała niższa dynamika cen w kategorii "łączność" (spadek cen usług telekomunikacyjnych), "odzież i obuwie" (spadek cen zarówno odzieży jak i obuwia związany z masowymi wyprzedażami przez zamknięciem galerii), "zdrowie" (obniżenie dynamiki cen wyrobów farmaceutycznych), "rekreacja i kultura" (spadek cen usług związanych z kulturą i opłat radiowo-telewizyjnych) oraz "restauracje i hotele".

Do spadku inflacji w grudniu przyczyniła się również niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (0,8 proc. r/r w grudniu wobec 2,0 proc. w listopadzie), która ukształtowała się na najniższym poziomie od stycznia 2019 r. Wyraźne zmniejszenie tempa wzrostu cen w tej kategorii było związane przede wszystkim z obniżeniem dynamiki cen mięsa. Wynikało ono z silnych efektów wysokiej bazy sprzed roku oraz obserwowanego w ostatnim czasie spadku cen drobiu i trzody chlewnej ze względu na utrzymującą się nadpodaż tych produktów na unijnym rynku w warunkach pandemii.

W kierunku obniżenia inflacji ogółem oddziaływał również nieznaczny spadek dynamiki cen nośników energii (4,6 proc. r/r w grudniu wobec 4,7 proc. w listopadzie), co wynikało z niższej dynamiki cen gazu. Przeciwny wpływ miał natomiast wzrost dynamiki cen paliw, która zwiększyła się w grudniu do -8,4 proc. r/r wobec -9,2 proc. w listopadzie, co jest związane ze wzrostem cen ropy naftowej na światowym rynku.

To nie koniec spadku inflacji 

W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego zmniejszenia inflacji, czemu sprzyjać będzie kontynuacja spadku dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz inflacji bazowej. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji bazowej będą silne efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy.

Z kolei czynnikami ograniczającymi spadek inflacji ogółem będą podwyżka cen prądu, wejście w życie tzw. podatku cukrowego i podatku handlowego od początku 2021 r. oraz podwyżka opłat za wywóz śmieci. W konsekwencji prognozujemy, że inflacja ogółem zmniejszy się w 2021 r. do 2,6 proc. wobec 3,4 proc. w 2020 r.

Nasza prognoza inflacji jest obarczona niepewnością w związku z oczekiwanymi dużymi zmianami w systemie wag używanych przez GUS z początkiem 2021 r., które będą odzwierciedlały zaburzenia w koszyku inflacyjnym gospodarstw domowych wywołane pandemią COVID-19.

Dzisiejsze dane o inflacji są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Jakub Olipra
Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze



PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | GUS | stopy procentowe | podwyżki cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »