Inflacja w kwietniu w Polsce wyniosła rdr 0,3 procent, a mdm 0,0 procent

Według GUS-u, w naszym kraju ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 4. miesiącu roku wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z marcem ceny pozostały bez zmian.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z łącznością (o 1,5 proc.) obniżyły wskaźnik CPI odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc.

Z sekcji ceny żywności najbardziej potaniał cukier (o 7,8 proc.). Mniej również niż przed miesiącem płacono za mąkę pszenną (o 2,4 proc.), warzywa (o 1,7 proc.), oleje i tłuszcze (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 0,7 proc.). W kwietniu niższe były też ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj - o 0,9 proc., mleka - o 0,8 proc., serów i twarogów - o 0,2 proc.

Reklama

Jak podaje GUS, ceny w transporcie były niższe niż w marcu o 0,1 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu przeciętnie o 1,0 proc., w tym oleju napędowego - o 1,1 proc., a benzyn - o 0,7 proc.

Silny wpływ na ceny miały opłaty związane z łącznością, które spadły w kwietniu br. o 1,5 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,7 proc., a usługi telekomunikacyjne o 1,5 proc.

Główny ekonomista banku BZ WBK Maciej Reluga powiedział PAP, że inflację obniża spadek cen żywności oraz w kategorii "łączność". Według niego, mimo że inflacja jest ekstremalnie niska, nie jest to argumentem za obniżką stóp procentowych przez RPP. Reluga uważa, że w pierwszym i drugim kwartale 2015 r. roczny wskaźnik inflacji odbije, niewykluczone nawet, że mocno.

- To nie zmienia faktu, że ścieżka inflacji na ten rok będzie znacznie niższa, a jeśli inflacja wzrośnie pod koniec roku to najwyżej w okolicach może 1,5 proc. - powiedział.

Zdaniem ekonomisty niska inflacja nie powinna martwić ministra finansów Mateusza Szczurka, w tym roku bowiem widać realny wzrost dochodów budżetu. - Myślę, że cały rok przyniesie niespodziankę in plus w dochodach, szczególnie w podatkach pośrednich - powiedział Reluga.

Według Wojciecha Matysiaka z Pekao w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie niska, a wyraźniejszy wzrost odnotujemy w czwartym kwartale 2014 r.

- Środowe dane o inflacji potwierdzają, że ożywienie gospodarcze odbywa się w warunkach braku presji inflacyjnej. Prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej w lipcu wydłuży okres deklarowanej stabilizacji stóp procentowych do końca roku - ocenił Matysiak. Dodał, że z uwagi na brak presji inflacyjnej oraz konflikt ukraińsko-rosyjski, mogący wpłynąć negatywnie na popyt zewnętrzny, pierwszej podwyżki stóp procentowych można się spodziewać dopiero w lipcu 2015 roku.

Natomiast dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotr Rogowiecki uważa, że wskaźnik inflacji w kwietniu wskazuje na ostrą konkurencję, jaka panuje na rynku. - Ponadto chęć konsumentów do wydawania pieniędzy jest nadal na tyle ograniczona, że przedsiębiorcy nie mają pola do podnoszenia marż. Otwarte pozostaje pytanie, czy w kolejnych miesiącach nie pojawi się ujemny odczyt inflacji - zaznaczył Rogowiecki.

- - - - -

Komentarz X-TRADE BROKERS: Tańsze święta, niższa inflacja

Miesiąc, w którym przypadają święta Wielkanocy zazwyczaj przynosi wzrost cen żywności. Logika jest oczywista - statystyczne gospodarstwo domowe w tym okresie zgłasza zdecydowanie wyższy popyt na żywność, a do tego popyt nieelastyczny cenowo. Innymi słowy, święta trzeba wyprawić, nieważne w jakiej cenie są jajka czy szynka. Sprzedawcy wykorzystują to, przejściowo podnosząc ceny. Dlatego też liczono, iż sprawi to, że inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do marca (0,7 proc. r/r). Stało się jednak inaczej. Być może po części pomógł zakaz eksportu polskiego mięsa do Rosji, tak czy owak ceny żywności spadły w ujęciu miesięcznym, niejako przesądzając o spadku inflacji do poziomu zaledwie 0,3 proc., najniżej od czerwca ubiegłego roku. W innych kategoriach również widać było brak presji cenowej. Mocno podrożała jedynie odzież, co jest jednak efektem sezonowym.

Dane są istotne, ponieważ po raz kolejny nie materializuje się oczekiwany przez NBP powrót inflacji w kierunku celu. Mało tego, nie można wykluczyć, iż w miesiącach letnich zobaczymy spadek cen w ujęciu rocznym. Zatem w zasadzie zaraz po wypowiedzianych przez profesora Belkę słowach o tym, że musimy przyzwyczaić się do niskiej inflacji i ew. obniżka stóp przez EBC nie znajdzie przełożenia na stopy NBP trzeba się zastanowić, czy te słowa są aktualne.

Na pewno czynnikiem, który nieco stabilizuje sytuację jest lekko niedowartościowany złoty. Wobec przeceny na EUR/USD, złoty traci do dolara i ceny importu energii wzrosną. Rada jednak musi obserwować, czy aby mimo wszystko negatywna dynamika cen paliw i brak inflacji cen żywności nie przekłada się na inne kategorie koszyka inflacyjnego. Zbyt wcześnie jest, aby wieszczyć obniżkę stóp przez RPP, ale naszym zdaniem opcja taka wraca na stół.

- - - - -

Belka: Deflacji na Węgrzech nie można ignorować

- Deflacji na Węgrzech nie można ignorować w kontekście polskiej gospodarki - ocenił w środę w rozmowie z dziennikarzami prezes NBP Marek Belka.

Ceny na Węgrzech spadły w kwietniu o 0,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm wzrosły o 0,1 proc. To pierwszy przypadek deflacji rdr od 1968 r.

- Jeśli chodzi o CPI to raczej spojrzałbym, na to co podał urząd statystyczny na Węgrzech. Tam po raz pierwszy inflacja zamieniła się w malutką, ale jednak deflację. Tego nie możemy ignorować. Patrzymy na to i uczymy się żyć z bardzo niską inflacją - powiedział szef banku centralnego.

W ubiegłym tygodniu po posiedzeniu EBC jego przedstawiciele deklarowali, że są gotowi do działania w kwestii łagodzenia polityki monetarnej.

Belka nie sądzi, aby działania EBC miały wpływ na gospodarkę. - Zobaczymy, co będzie się działo w czerwcu. Pierwszym ruchem może być dalsze, chociaż symboliczne obniżenie stopy procentowej. Jeśli to nastąpi to nie sądzę, aby to miało jakieś wstrząsające efekty dla polskiej gospodarki i złotego - powiedział.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | ceny | procent | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »