Inflacja w listopadzie 2,7 proc. rok do roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,7 proc, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W październiku inflacja roczna wyniosła 2,8% rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 2,9 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.

Największy wpływ na miesięczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności, a także opłat związanych z mieszkaniem (po 0,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc. i o 0,04 pkt proc. Spadek opłat w zakresie transportu oraz rekreacji i kultury (po 0,2%) obniżył ten wskaźnik po 0,02 pkt proc., podał GUS.

Reklama

W listopadzie największy wzrost odnotowano w kategorii :

- paliwa do prywatnych środków transportu - o 7,2 proc. r/r

- nośniki energii - o 5,2 proc. r/r

- żywność - o 4,7 proc. r/r,

wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym [tj. 2,7 proc. r/r - przyp. poziomie miały podwyżki cen żywności (o 4,7 proc) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,6 proc), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,02 pkt proc. i o 0,91 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 3,0 proc), a także opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1 proc) obniżył wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,15 pkt proc. i o 0,08 pkt proc. - czytamy dalej w komunikacie.

Wtorkowy odczyt inflacji może wesprzeć złotego

i osłabić krótki koniec krzywej, zwłaszcza jeżeli komentarze członków RPP sugerować będą bliskie zacieśnienie polityki pieniężnej. Polskiej walucie sprzyjać będą także dobre dane ze strefy euro.

Nastroje globalne mieszane; niemniej jednak kontynuacja wzrostu EUR/USD może wspierać waluty regionu, w tym PLN - uważają analitycy banku Pekao SA. W ocenie dilerów umocnienie PLN w relacji do głównych walut nastąpiło w wyniku działań inwestorów na rynku EUR-USD. Przed otwarciem sesji europejskiej kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9975, USD/PLN - 2,9825. Analitycy banku BPH uważają za prawdopodobne jest dalsze umocnienie złotego w kierunku 3,98-3,95/EUR.

OPINIA - O inflacji

-Stabilność w polityce monetarnej jest wartością niezwykle istotną - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem bilans ryzyk dla inflacji jest obecnie zrównoważony, a poziom stóp procentowych adekwatny do sytuacji gospodarczej.

Dane GUS o listopadowej inflacji to dobra informacja, chociaż prawdopodobnie na przełomie roku nastąpi wzrost CPI podyktowany wzrostem cen energii, żywności oraz stawki VAT. Nie powinien to być duży wzrost (CPI - PAP), po którym w kolejnych miesiącach należy spodziewać się stabilizacji wskaźnika inflacji, a nawet jego obniżenia się" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z PAP.

Chojna-Duch pytana o perspektywy dla polityki monetarnej w kolejnych miesiącach, powiedziała:

Stabilność w polityce monetarnej jest wartością niezwykle istotną. Bilans ryzyk dla inflacji jest obecnie zrównoważony, a poziom stóp procentowych adekwatny do sytuacji gospodarczej. Jednym z istotniejszych zagrożeń jest natomiast brak ładu w strefie euro - powiedziała.

_ _ _ _ _

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI)

prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w XII ponownie wzrósł. Wpływ na wyższą presję inflacyjną mają czynniki kosztowe związane z funkcjonowaniem firm. Umiarkowany wzrost popytu krajowego, w szczególności spożycia indywidualnego to dodatkowe czynniki wspierające oczekiwania przedsiębiorców, co do możliwości podnoszenia cen - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika wywarły rosnące koszty wytwarzania w firmach, zarówno te w przeliczeniu na jednego zatrudnionego, jak i koszty przypadające na jednostkę wyrobu. Zdecydowanie szybciej rosną koszty w przeliczeniu na jednostkę produktu, nieco wolniej jednostkowe koszty pracy - napisano w komentarzu.

Nieco wolniej rosną koszty

Z badania wynika, że nieco wolniej rosną koszty związane z zatrudnieniem, a w najbliższych miesiącach koszty te będą się stabilizować. Ich umiarkowany wzrost obserwujemy w ostatnich trzech miesiącach i wynika on ze wzrostu wynagrodzeń oraz rosnącej liczby zatrudnionych. W związku z coraz bardziej ostrożnymi deklaracjami pracodawców co do możliwości zwiększania zatrudnienia, można spodziewać się, że koszty te w najbliższych miesiącach mogą ustabilizować się - napisano.

Od początku roku rosną ceny importu. W czerwcu i lipcu br. ich wzrost był nieco wolniejszy, jednak ostatnie zawirowania na rynkach walutowych i okresowe osłabienie złotego nie będzie sprzyjać stabilności tej kategorii cen. (...) Kolejny czynnik sprzyjający podnoszeniu cen a związany z kosztami ponoszonymi przez przedsiębiorstwa, to rosnący odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych - dodano.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | proca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »