Inflacja w marcu rok do roku wyniosła 0,7 procent

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,7 proc. rdr, a licząc miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W lutym ceny wzrosły o 0,7 proc. rdr.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że w ujęciu rok do roku inflacja wyniosła w marcu 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym 0,2 proc. Marzec jest szóstym z kolei miesiącem, w którym inflacja w Polsce jest poniżej 1 proc. Ostatni raz zdążyło się to na przełomie 2005 i 2006 roku.

Rada Polityki Pieniężnej na zeszłotygodniowym posiedzeniu oceniła, że w najbliższych kwartałach możemy się spodziewać kontynuacji poprawy koniunktury, ale nie będzie presji na wzrost inflacji.

Prezes NBP prof. Marek Belka mówił w ubiegłą środę, że ewentualna recesja ukraińskiej gospodarki i bardzo słaby wzrost w Rosji, powiązane z jakimiś sankcjami albo retorsjami w handlu mogą wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce.

Reklama

Zgodnie z przewidywaniami resortu gospodarki inflacja w tym roku ma wynieść 2 proc.

Według GUS w zeszłym roku inflacja średnioroczna wyniosła 0,9 proc., najmniej od 2003 r.

RPP uważa, że obniżenie stóp procentowych w pierwszym półroczu ub. r. oraz utrzymywanie ich na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu oraz stabilizacji na rynkach finansowych. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.

Tegoroczne święta relatywnie tańsze

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych nadal rosną wolniej niż wynagrodzenia. To oznacza, że tegoroczne święta mogą być relatywnie tańsze niż przed rokiem. Ekonomistka doktor Anna Świrska zwraca uwagę, że wzrost cen w ujęciu rocznym jest nieduży, a w ujęciu miesięcznym ceny artykułów spożywczych nawet spadły. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej zastrzega jednak, że to czy faktycznie przedświąteczne wydatki będą dla nas lżejsze do udźwignięcia niż przed rokiem zależy od tego, co będziemy kupować, bowiem jak podał GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w marcu wyższe o 1,2 procent rok do roku oraz o 0,4 procent niższe niż w lutym. Natomiast alkohole i wyroby tytoniowe zdrożały o 3,7 procent rok do roku oraz o 0,7 procent w ujęciu miesięcznym. Ogólny wskaźnik inflacji w marcu wyniósł 0,7 procent. - Tak powolny wzrost cen zachęca do wydawania pieniędzy - uważa doktor Anna Świrska. Dodaje zarazem, że Polacy lubią trzymać pieniądz jako taki, dlatego nie spodziewa się, by niska inflacja znacząco zwiększyła skłonność do zakupów i zmniejszyła oszczędności Polaków. Rozmówczyni IAR spodziewa się, że znacznie aktywniejsi od konsumentów będą w tym obszarze przedsiębiorcy, dla których koszty inwestycji są obecnie wyraźnie niższe. (IAR)

- - - - -

Po raz 17. koszty utrzymania domu rosną szybciej niż ceny benzyny

Koszty utrzymania mieszkania pozostają jednym z głównych motorów inflacji - obok napojów, żywności i używek. Co więcej, od 17 miesięcy koszty utrzymania nieruchomości rosną szybciej niż np. bacznie obserwowane przez wielu polskich kierowców ceny benzyny. Wyższej niż dotychczas inflacji można spodziewać się dopiero jesienią - wynika z badań BIEC.

Zgodnie z oczekiwaniem ekonomistów, w marcu inflacja pozostała na lutowym poziomie. GUS oszacował ją na 0,7 proc. (r/r), czyli niewiele więcej niż w styczniu (po aktualizacji 0,5 proc.). Inflacja pozostaje więc wciąż na niskim poziomie, co pozwala utrzymywać stopy procentowe, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów na niskim poziomie. Oficjalne stanowisko Rady Polityki Pieniężnej mówi o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych do końca trzeciego kwartału br., ale nie brakuje też głosów o możliwości przedłużenia tego okresu na cały 2014 r., a nawet kolejny.

Edukacja, ubrania i transport tanieją najszybciej

W ostatnich 12 miesiącach najmocniej zdrożały dobra i usługi z kategorii rekreacja i kultura (1,9 proc. r/r). Na drugim miejscu uplasowały się mieszkania (1,8 proc.), a na trzecim żywność, napoje i używki (1,7 proc. r/r). Z drugiej strony, w marcu 2014 r. mniej niż rok wcześniej trzeba było płacić za: dobra i usługi związane z edukacją (6,3 proc. r/r), odzież i obuwie (4,3 proc. r/r) oraz transport (2,7 proc. r/r). Szczególnie w tym miejscu warto podkreślić, że marzec był już 17. z rzędu miesiącem, w którym koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosły szybciej niż ceny paliw, którym bacznie przygląda się wielu polskich kierowców.

W marcu staniał opał

Opublikowane przez GUS dane zawierają także informacje o tym, jak ceny dóbr i usług zmieniły się pomiędzy lutym i marcem bieżącego roku. W obszarze związanym z nieruchomościami największe zmiany zaszły w przypadku cen opału. Te spadły w ciągu miesiąca o 0,8 proc. O 0,3 proc. tańsze były też w marcu środki czyszczące i konserwujące oraz AGD. Z drugiej strony, o 0,3 proc. więcej trzeba było w marcu płacić za meble, artykuły dekoracyjne i sprzęt oświetleniowy.

Wyższa inflacja dopiero jesienią

W najbliższych miesiącach inflacja powinna utrzymywać się na niskim poziomie. Taki scenariusz jest przewidywany nie tylko w marcowej projekcji inflacji NBP, ale też przez ekspertów z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Opublikowany przez nich Wskaźnik Przyszłej Inflacji zanotował co prawda w kwietniu piąty już z rzędu wzrost (tym razem o 0,8 pkt.), ale wciąż oznacza to jedynie niewielki ruch inflacji w górę, co będzie można obserwować jesienią bieżącego roku. Przypomnijmy, że wskaźnik publikowany przez BIEC prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, jak zachowywać się powinien wskaźnik cen dóbr i usług.

W marcu staniało utrzymanie mieszkania

Na utrzymanie mieszkania, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 875,7 zł, czyli odrobinę mniej niż w lutym. W ciągu 12 miesięcy koszt utrzymania modelowej rodziny podniósł się o 20,7 zł, co wciąż w dużym stopniu wciąż jest konsekwencją podwyżek stawek za wywóz śmieci z lipca 2013 r. (kontrybucja na poziomie około 50 proc.).

Bartosz Turek, Lion's Bank

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

PAP
Dowiedz się więcej na temat: marzec | procent | Inflacja | RDR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »