Inflacja w marcu wyniosła 3,9 proc. w ujęciu rocznym

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do marca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w marcu o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,2 proc.), wzrost opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), a także ze zdrowiem (o 0,5 proc/.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc." - napisał GUS.

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 3,9 proc. (wobec 4,3 proc. w lutym br.), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,4 proc.), transportem (o 9,3 proc.) oraz wzrost cen żywności (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,38 pkt proc., 0,83 pkt proc. i 0,81 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4 proc.) oraz w zakresie towarów i usług związanych z łącznością (o 0,3 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,22 pkt proc. i 0,02 pkt proc." - dodał GUS.

Reklama

Z danych GUS wynika, że w marcu w stosunku do poprzedniego miesiąca z kategorii cen żywności najbardziej podrożały warzywa (o 4,0 proc.) oraz artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (o 3,8 proc., w tym jaja - o 25,7 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,5 proc., mleko - o 0,4 proc., a sery - o 0,1 proc.).

GUS podał też, że koniec wyprzedaży kolekcji jesienno - zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno - letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,6 proc. i 0,2 proc. wyższym niż w lutym.

OPINIA

Piątkowe dane poprawiają perspektywy powrotu inflacji do celu - poinformowała w TVN CNBC Elżbieta Chojna-Duch z RPP. "Te dane, zgodne z oczekiwaniami, poprawiają perspektywę powrotu inflacji do celu" - powiedziała. "W przyszłym tygodniu poznamy dane o produkcji przemysłowej, także o sprzedaży detalicznej, dadzą większą jasność jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Spowolnienie jest już w krajach strefy euro ewidentne, także przewiduje się je w Polsce (...). Całość danych będzie przez nas analizowana. Te dane, które otrzymaliśmy dzisiaj poprawiają perspektywy powrotu inflacji do celu, cel nie będzie osiągnięty w 2012 roku, ale w 2013 roku" - dodała.

- Marcowe dane o inflacji są z punktu widzenia zamierzeń Rady Polityki Pieniężnej neutralne - poinformował PAP prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

"Myślę, że ten odczyt inflacji jest z punktu widzenia zamierzeń Rady neutralny. Co może mieć istotne znaczenie dla decyzji Rady, to odczyty z gospodarki realnej, czyli produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna. To mogłoby mieć ewentualnie wpływ na nastawienie Rady" - powiedział Belka w Łodzi w rozmowie z PAP.

"Natomiast ten odczyt inflacji jest neutralny - ani nie zachęca, ani nie zniechęca do zacieśnienia polityki pieniężnej" - dodał.

Prezes NBP pytany o ocenę prawdopodobieństwa możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej w maju, odpowiedział: "Jest wysoce prawdopodobne, że na najbliższym posiedzeniu będziemy rozważać zacieśnienie polityki pieniężnej. Czy się na to zdecydujemy, trudno mi powiedzieć. Ale można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem - wręcz graniczącym z pewnością - że będziemy to rozważać, czyli może być wniosek o podwyżkę stóp" - powiedział Belka.

Ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak o danych GUS dot. inflacji.

"W marcu, po raz kolejny, silnie wzrosły ceny żywności - o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca w lutym. Znaczny wzrost cen odnotowano w grupie +mleko, sery i jaja+ - o 3,8 proc. miesiąc do miesiąca, co było najwyższym wzrostem cen w tej kategorii od października 2003 roku.

Zwraca uwagę dość niski wzrost cen odzieży i obuwia - o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca po wprowadzeniu na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej. Roczna dynamika cen w tej kategorii spadła z -1,8 proc. w lutym do -4,4 proc.. Ceny transportu wzrosły w marcu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca i 9,3 proc. rok do rok, w tym paliwa do prywatnych środków transportu były droższe aż o 14,9 proc. rok do roku.

W kolejnych dwóch miesiącach możliwy jest dalszy spadek inflacji. Szacujemy, że inflacja może osiągnąć górną granicę dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP równą 3,5 proc. w maju, jednak już w miesiącach letnich możliwy jest ponowny wzrost wskaźnika CPI w okolice 4,0 proc. Ponownego spadku inflacji spodziewamy się dopiero na koniec roku - do poziomu około 3,2 proc. w grudniu.

Przyczyną wysokiej inflacji są utrzymujące się wzrosty cen paliw, które poprzez ceny transportu generują wzrost presji kosztowej. Ważnym czynnikiem inflacji kosztowej są również wysokie ceny surowców. W naszej ocenie złoty ma obecnie już niewielki potencjał do aprecjacji, co nie pozwoli na zniwelowanie wzrostu kosztów. Ponadto, ostatnie tygodnie przyniosły napływ niekorzystnych z punktu widzenia inflacji informacji o znaczących szkodach w zbiorach upraw ozimych, co może znaleźć odzwierciedlenie we wzrostach cen surowców rolnych".

Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski o danych GUS.

"Inflacja w Polsce w dużej mierze ma pochodzenie zewnętrzne. Import paliwa powoduje, że wraz z nim importujemy zza granicy inflację. Rada Polityki Pieniężnej nie ma na to wpływu. Strategia podwyższenia stóp procentowych na wzrost cen ropy naftowej i tym samym wzrost polskiej inflacji nie ma najmniejszego wpływu, a tylko szkodzi polskiej gospodarce. To podwyższa cenę pieniądza, kredytu dla przedsiębiorstw, jak i polskich rodzin.

Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała, że przy tak rosnącej inflacji rozważa podwyżkę stóp procentowych. Natomiast podwyżka stóp procentowych nijak ma się do tego, co jest źródłem inflacji. Nie możemy przecież wpłynąć na światowy wzrost cen ropy naftowej.

Nie jest wykluczone, że w kolejnych miesiącach inflacja w ujęcie rocznym będzie wynosiła ok. 4 proc. Zwłaszcza, że sytuacja w Europie jest politycznie niestabilna. Cały czas wisi też kwestia sankcji i ich eskalacji wobec Iranu".

-----

Inflacja w lutym

- Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w marcu w ujęciu miesięcznym o 0,6 proc., wobec wzrostu o 0,7 proc. mdm w lutym - oceniła Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, drożały przede wszystkim jaja oraz nowalijki.

- Szacuję, że w marcu ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,6 proc. Na taki wzrost wpływ miały przede wszystkim drożejące jaja oraz nowalijki. Ma to związek z układem kalendarza, gdyż w tym roku Wielkanoc wypadła nam o 2 tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym, przez co duża część zakupów świątecznych przypadła jeszcze na marzec. Rosły także ceny wieprzowiny oraz nieznacznie pieczywa - powiedziała w środę Świetlik. - Spadały przede wszystkim ceny mięsa drobiowego, co było efektem większego nasadzenia piskląt. Mniej niż w lutym płaciliśmy także za produkty mleczarskie - dodała.

Kwiecień będzie kolejnym miesiącem obniżania się rocznego wskaźnika inflacji, który powinien wynieść 3,8 proc. wobec 3,9 proc. w marcu - oceniają dla PAP ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

"Oczekujemy w kwietniu 2012 roku zbliżonego tempa wzrostu cen. W stosunku do marca br. powinny one wzrosnąć o 0,5 proc. W zbliżonym tempie powinny także rosnąć ceny żywności, zaś szybciej - paliw. W ujęciu rocznym wzrost cen w kwietniu 2012 r. powinien wynieść 3,8 proc. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje sytuacja na rynku walutowym, a także mające swoje źródło w sytuacji politycznej zawirowania na rynku surowców" - prognozują analitycy resortu gospodarki.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | dane makroekonomiczne | proca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »