Inflacja w strefie euro coraz bliżej celu. Są nowe dane Eurostatu

Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 2,4 proc. w ujęciu rocznym - podał Eurostat, tym samym potwierdzajac wstępny odczyt.

Eurostat podał we wtorek ostateczne dane dotyczące dynamiki wzrostu cen w listopadzie w strefie euro. Wynika z nich, że był to kolejny miesiąc ze spadkiem inflacji w krajach posługujących się wspólną walutą. Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 2,4 proc. w ujęciu rocznym.

Oznacza to, że poziom wskaźnika zbliża się do osiągnięcia celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który wynosi 2 proc. Przypomnijmy, że jeszcze w październiku inflacja w strefie euro wynosiła 2,9 proc.

W ujęciu miesięcznym w 16 na 20 krajów wchodzących w skład strefy odnotowano deflację. W Estonii ceny nie zmieniły się, a w trzech - Austrii, Słowacji i Szwecji wzrosły o 0,2 proc.

Reklama

Najmocniej na ceny wpływały rosnące koszty usług, żywności, używek i dóbr przemysłowych, a z drugiej strony - spadające ceny energii.

Inflacja w UE spada

Eurostat podał także dane o listopadowej inflacji w całej Unii Europejskiej. W 27 państwach bloku wyniosła ona średnio 3,1 proc. w ujęciu rocznym. W październiku odczyt był na poziomie 3,6 proc., a w listopadzie 2022 roku inflacja w UE była jeszcze dwucyfrowa (11,1 proc.). Miesiąc do miesiąca ceny w UE w listopadzie spadły o 0,4 procent.

W Polsce inflacja w listopadzie, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rocznym i 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w tym samym miesiącu wyniosła 7,3 proc. Zgodnie z danymi Eurostatu, inflacja w ujęciu HICP w Polsce w listopadzie wyniosła jeszcze mniej, bo 6,3 proc. rok do roku.

Odczyt na takim poziomie oznacza, że poziom wzrostu cen w Polsce był niższy niż w kilku państwach regionu. Najwyższą inflację zanotowały Czechy (8 proc. w ujęciu rocznym). Na Węgrzech wyniosła 7,7 proc., a w Rumunii i na Słowacji - 6,9 proc. rok do roku. Ogółem jednak inflacja w Polsce jest wyższa niż średnio w UE.

Ważne dane dla EBC

Odczyt inflacji to istotne dane dla EBC. Podczas ostatniego posiedzenia Europejski Bank Centralny postanowił wstrzymać się od zmian w poziomie stóp procentowych. Stopa refinansowa nadal wynosi 4,50 proc., natomiast depozytowa 4 proc. Taki ruch był prognozowany przez ekonomistów.

Dane o spadającej inflacji i słabym wzroście gospodarczym mogłyby być argumentem za obniżką stóp procentowych w niedługim czasie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w strefie euro | inflacja w Europie | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »