Inflacja w strefie euro. Eurostat podał marcowe dane

​Inflacja HICP w strefie euro w marcu 2023 roku wyniosła 6,9 proc. w ujęciu rocznym - podał Eurostat. To oznacza spadek dynamiki cen w porównaniu do lutego. Wtedy inflacja wyniosła w strefie euro wyniosła 8,5 proc. rok do roku.

Analitycy zakładali, że roczna inflacja w strefie euro w marcu 2023 roku obniży się do 7,1 proc. Spadek okazał się większy od oczekiwań rynku.

W ujęciu miesięcznym ceny w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. 

Inflacja bazowa wyniosła 5,7 proc. rok do roku (5,6 proc. w lutym). 

Inflacja w strefie euro. Co drożało najbardziej?

Żywność, alkohol i tytoń drożały w lutym o 15,4 proc. rok do roku, pozostałe dobra o 6,6 proc. w skali roku, a usługi o 5 proc. w skali roku. Ceny nośników energii spadły o 0,9 proc. 

Z danych Eurostatu wynika, że najniższa roczna dynamika cen spośród państw strefy euro była w Luksemburgu (3 proc.) i Hiszpanii (3,1 proc.). Najwyższe odczyty odnotowano na Łotwie (17,4 proc.), w Estonii (15,6 proc.) i na Litwie (15,2 proc.) 

Reklama

W porównaniu z lutym inflacja w ujęciu rocznym spadła we wszystkich krajach strefy euro. 

UE walczy z inflacją bazową

Wstępny odczyt danych o inflacji w marcu Eurostat opublikował dzień po danych krajowych w Niemczech i Hiszpanii. W obu państwach odnotowano spadki, jednak w Niemczech inflacja okazała się spadać wolniej niż przewidywali analitycy - zwracają uwagę ekonomiści z banku ING.  

"W Niemczech inflacja HICP spadła w marcu do 7,8 proc. z 9,3 proc. w lutym. Konsensus zakładał jednak spadek do 7,5 proc. w związku z wysoką bazą odniesienia dla cen energii sprzed roku" - wskazali w swoim komentarzu. 

Do tego w ujęciu miesięcznym inflacja w Niemczech przyśpieszyła do 1,1 proc. z 1,0 proc. w lutym (przy konsensusie 0,8 proc.). Odczyt wskazuje też, że w Niemczech wzrosła inflacja bazowa. 

"Bardziej optymistyczne od niemieckich były dane o inflacji w Hiszpanii. Główny indeks CPI obniżył się do 3,3 proc. w ujęciu rocznym z poziomu 6 proc. w lutym. Natomiast inflacja bazowa spadła do 7,5 proc. w marcu z 7,6 proc. w lutym, po raz pierwszy od 23 miesięcy" - napisali ekonomiści ING. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | strefa euro | inflacja bazowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »