Inflacja w Niemczech. Duży spadek w marcu, ale wyżej od prognoz

Inflacja w Niemczech spadła, ale nieznacznie mniej niż zakładali to analitycy. Jak wynika z komunikatu niemieckiego urzędu statystycznego Destatis, dynamika cen w marcu w ujęciu rocznym wyhamowała do 7,4 proc. z 8,7 proc. w lutym i styczniu. Oczekiwany był spadek do 7,3 proc.

W ujęciu miesięcznym inflacja w Niemczech rosła w tempie 0,8 proc. Destatis podał także odczyt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP): w ujęciu rocznym było to 7,8 proc. a w ujęciu miesięcznym 1,1 proc.

W największym stopniu w marcu drożała żywność (+22,3 proc. rok do roku) i towary (+9,8 proc.). Ceny usług zwiększyły się o 4,8 proc.

Szybko drożeje żywność, wzrost cen energii wyhamował

"W szczególności ceny energii i żywności znacznie wzrosły od czasu wybuchu wojny na Ukrainie i miały istotny wpływ na stopę inflacji. W marcu 2023 r. ceny żywności nadal wykazywały ponadprzeciętny wzrost (+22,3 proc.) w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Natomiast wzrost cen energii wyraźnie zwolnił (+3,5 proc.) po gwałtownym wzroście cen energii w marcu 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę" - tłumaczy w komunikacie Destatis.

Reklama

W czwartek marcowy odczyt inflacji podały także Włochy (spadek z 11,1 do 9,6 proc.).

W Hiszpanii inflacja spada do wielkości z 2021 r. W marcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) pozostał na poziomie 3,3 proc., o ponad 2,5 punktu procentowego poniżej wartości zarejestrowanej w lutym. To największy, miesięczny spadek od 45 lat - informuje Narodowy Instytut Statystyczny (INE). Inflacja bazowa zmniejszyła się zaś o 0,1 punktu do 7,5 proc.

Inflacja w Polsce. Nowy odczyt GUS poda 31 marca

Analitycy oceniają, że po lutowym odczycie na poziomie 18,4 proc. w ujęciu rocznym, tym razem inflacja wyniesie około 16 proc. Kluczowe pozostają ceny paliw i tzw. "efekt wysokiej bazy".

Więcej o prognozach pisaliśmy w tym artykule.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »