Inflacja w strefie euro wróciła do jednocyfrowego poziomu w grudniu 2022 r.

Jak podał Eurostat w piątek, średnia dynamika inflacji w krajach strefy euro w grudniu wyniosła 9,2 proc. To spadek z poziomu 10,1 w listopadzie. Odczyt jest dużo niższy niż prognozy, które kształtowały się na poziomie 9,7 proc. Dynamika miesięczna wyniosła -0,3 proc. Eurostat podaje tzw. wskaźnik HICP.

Eurostat podał dane wstępne (tzw. flash), co oznacza że finalny odczyt może się nieznacznie różnić. Wciąż największy wkład w dynamikę inflacji ma wzrost cen energii - w grudniu wyniósł on 25,7 proc. w ujęciu rocznym (w listopadzie 34,9 proc.), żywność, alkohol i tytoń, których ceny rosły łącznie o 13,8 proc. (w listopadzie 13,6 proc.) i nieenergetyczne produkty (+6,4 proc. w grudniu vs 6,1 proc. w listopadzie). Usługi drożały o 4,4 proc. w ujęciu rocznym.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Reklama

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Strefa euro. W 12 krajach obserwowany jest spadek cen m/m

Średnia inflacja dla strefy euro wyniosła w grudniu 9,2 proc. i była niższa niż w listopadzie (10,1 proc.). Problemem pozostaje jednak dalszy wzrost inflacji bazowej: po wyłączeniu żywności obserwujemy jej wzrost z 5 do 5,2 proc., a po wyłączeniu cen energii z 7 do 7,2 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że dynamika inflacji obniżyła się w 17 państwach należących do strefy euro. W Słowenii pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej a w Malcie nieznacznie wzrosła z 7,2 na 7,3 proc. w ujęciu rocznym.

Natomiast w ujęciu miesięcznym w 12 państwach strefy euro można obserwować spadek inflacji: największy w Luksemburgu - o 1,4 proc., w Niemczech - o 1,2 proc. i na Cyprze - 0,8 proc.

Najwyższy roczny wskaźnik inflacji wciąż obserwować można na Łotwie (+20,7 proc.), Litwie (+20 proc.) i w Estonii (+17,5 proc.).

Według wstępnych danych GUS w Polsce w grudniu dynamika inflacji obniżyła się z 17,5 proc. do 16,6 proc. (według metodologii krajowej). RPP na styczniowym posiedzeniu nie podniosła stóp proc. Głowna stopa NBP wynosi 6,75 proc. 

bed 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »