Inflację dyktują paliwa i żywność

Inflacja w lipcu spadła do poziomu 1,3% (r/r), zaś w ujęciu miesięcznym miała miejsce deflacja -0,2% (m/m). Spadek cen w lipcu zawdzięczamy głównie żywności, która potaniała o -1,9% (m/m).

Inflacja w lipcu spadła do poziomu 1,3% (r/r), zaś w ujęciu miesięcznym miała miejsce deflacja -0,2% (m/m). Spadek cen w lipcu zawdzięczamy głównie żywności, która potaniała o -1,9% (m/m).

Jest to w dużej mierze efekt sezonowy, który tradycyjnie przypada na miesiące letnie. W ostatecznym rozrachunku nie został on zniesiony nawet przez znaczący wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu o 3,5% (m/m).

Gdyby nie wysoka dynamika cen paliw na rynkach światowych, Polska już od drugiej połowy br. mogłaby notować deflację dla wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). Potwierdza to brak zagrożeń inflacyjnych wewnątrz polskiej gospodarki. Jednocześnie obecnie niski poziom inflacji wskazuje na słabszy wzrost gospodarczy w pierwszym półroczu 2005r., niż możliwy do zrealizowania przy łagodniejszej polityce pieniężnej. Wzrost płac o 3,2% (r/r) również nie stwarza zagrożenia inflacyjnego tym bardziej, że przez szereg miesięcy mieliśmy do czynienia ze spadkiem płac realnych.

Reklama

Obecny przebieg procesów inflacyjnych stwarza obszar do dalszych obniżek stóp procentowych. Niemniej, nie będą one raczej znaczne ze względu na nadchodzący okres wyborczy. Najbardziej prawdopodobna wydaje się obniżka stóp procentowych w sierpniu o 25 pb. w przypadku, gdyby dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej okazały się nieco słabsze od ogłoszonych w minionym miesiącu.

Stanisław Kluza
Główny ekonomista
Bank Gospodarki Żywnościowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żywność | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »