Inteligentne domy zagrożone. Jak skutecznie się chronić?

W mieszkaniach znajduje się coraz więcej gadżetów podłączonych do internetu. Z jednej strony podwyższają one komfort życia domowników, z drugiej, stanowią furtkę dla różnych ataków cybernetycznych.

Domownicy wykorzystują internet do różnych celów, poza przeglądaniem stron czy wysyłaniem e-maili, oglądają filmy, słuchają muzyki, toczą wirtualne potyczki, robią zakupy czy realizują płatności. Niemal każda z wymienionych czynności niesie ze sobą ryzyko związane z wyciekiem danym, utratą środków finansowych, a nawet cyfrowej tożsamości. Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali krótki przewodnik instruujący, jak zabezpieczyć inteligentny dom przed cyberatakami.

1. Zmień hasło administratora

Sfera internetu rzeczy obejmuje coraz szerszą grupę przedmiotów łączących się z globalną siecią. Jednak routery i kamery IP (dozorowe, elektroniczne nianie itp.) należą do najbardziej wrażliwych urządzeń na ataki hakerów. Oba produkty są dostarczane z hasłami administratora ustalonymi przez dostawcę. Niemniej istnieje duża szansa, że domyślne hasło jest dostępne w internecie i można je znaleźć za pomocą odpowiedniego zapytania. 

Reklama

Jeśli nie zmienisz tego hasła, ktoś może zdobyć dane uwierzytelniające i przejąć kontrolę nad urządzeniem. Problem ten dotyczy też innych urządzeń - telewizorów, termostatów czy lodówek. W związku z tym niezależnie od tego, czy konfigurujesz nowy bądź już używany produkt, wybierz własne, niepowtarzalne hasło, które zawiera znaki specjalne.

2. Zbuduj sieć dla gości

Jeśli konfigurujesz urządzenie po raz pierwszy i nie masz pewności, jak się zachowuje lub jakie ukryte funkcje posiada, najlepiej skonfigurować je w sieci dla gości. W rzeczywistości najbardziej rozsądnym krokiem jest uznanie wszystkich przedmiotów IoT za niezaufane i umieszczenie ich w odosobnionej sieci.

3. Wyłącz funkcje, których nie potrzebujesz

Nowoczesny sprzęt domowy oferuje multum funkcji, ale tak naprawdę większość z nich jest niewykorzystywana. Jeśli ich nie potrzebujesz, wyłącz otwarte porty TCP/UDP, otwarte porty szeregowe i monity o hasło, niezabezpieczone połączenia radiowe lub dowolny rodzaj niezaszyfrowanej komunikacji.

4. Monitoruj urządzenia pod kątem nietypowego zachowania

Niektóre luki w zabezpieczeniach są naprawiane przez dostawców zbyt późno, a czasami funkcjonują przez lata. Najlepszych sposobem na ich wykrycie jest sprawdzenie działania sprzętu pod kątem nieprawidłowości. Jeśli masz jakiekolwiek powody, by sądzić, że urządzenie nie działa tak jak powinno, odłącz jego połączenie internetowe i zadzwoń do dostawcy.

5. Aktualizuj urządzenia IoT

Skuteczną metodą na zapewnienie bezpieczeństwa jest ciągła aktualizacja inteligentnych urządzeń domowych. Jeśli dostawca jest na bieżąco z pojawiającymi się w oprogramowaniu lukami, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uprzedzi i zablokuje napastników. Niestety, problem polega na tym, iż wielu producentów traktuje z dużą beztroską bezpieczeństwo swoich produktów. Dlatego przy zakupie urządzeń warto wybierać renomowane marki, które dostarczając terminowe aktualizacje produktów.

6. Użyj "zaufanego" routera

Kluczową rolę w domowej sieci spełnia router, będący bramą dla przychodzącego i wychodzącego pakietu danych. Nie bez powodu jest on głównym celem hakerów, którzy chcą się dostać do domowej sieci. Niektórzy sprzedawcy routerów umieszczają zabezpieczenia bezpośrednio w swoich produktach. Rozważ wybór inteligentnego sprzętu.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »