Reklama

Invest Bank: Pierwsza podwyżka stóp najprawdopodobniej w lutym

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w I kwartale 2011 roku, najprawdopodobniej w lutym - uważają analitycy z Invest Banku.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w I kwartale 2011 roku, najprawdopodobniej w lutym - uważają analitycy z Invest Banku.

"Gołębia tonacja komunikatu po październikowym posiedzeniu RPP (w szczególności zawarta w nim implicite obawa przed nadmiernym umocnieniem kursu złotego), a także sygnalizowany w projekcji inflacji brak wyraźnej presji inflacyjnej w latach 2011 i 2012 wskazują naszym zdaniem na znaczący spadek prawdopodobieństwa podniesienia przez RPP stóp procentowych do końca br." - napisali w przeglądzie makroekonomicznym analitycy Invest Banku.

Ich zdaniem wparciem dla tego scenariusza jest umiarkowanie krytyczna opinia RPP do projektu budżetu na 2011 r.

Reklama

"Oczekujemy, że RPP zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w I kw. 2011 r., najprawdopodobniej w lutym, kiedy Rada będzie dysponowała implikowanymi danymi o PKB w IV kw. br., wynikami lutowej projekcji inflacji oraz wstępnymi szacunkami inflacyjnych skutków podwyżki podatku VAT" - napisali analitycy z Invest Banku.

"Odsunięcie o kwartał momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp nie ma istotnego wpływu na prognozowaną przez nas dynamikę PKB w przyszłym roku, a także na przewidywaną ścieżkę kursu złotego, który w najbliższych miesiącach będzie się stopniowo umacniał wspierany przez ilościowe rozluźnienie w polityce pieniężnej w USA. Wsparciem dla przedstawionej wyżej krótkoterminowej prognozy stóp procentowych jest spodziewany przez nas nieznaczny wzrost inflacji do 2,7 proc. r/r w październiku przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej z 1,2 proc. do 1,1 proc." - dodali.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »