Inwestorzy uciekają z Rosji. Rubel rekordowo słaby

Wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT, zamrożenie rezerw banku centralnego Rosji – to odpowiedź państw Zachodu na atak Rosji na Ukrainę. Na sankcje zareagowała rosyjska waluta. Początek poniedziałkowych notowań na rynku walutowym przyniósł wzrost notowań amerykańskiego dolara do 117,75 rosyjskich rubli - wynika z danych na platformie Bloomberg. Kurs jest o 40 proc. wyższy niż w piątek. Mocno w górę idą także notowania ropy naftowej. Moskiewska giełda zawiesza handel w poniedziałek do godziny 13 czasu polskiego.

- Nie widzę scenariusza, w którym rubel nie zostałby zmiażdżony. Nie oczekuję też interwencji (banku centralnego - red.) wpływających na notowania, ale interwencji ograniczających prawo do sprzedaży rubla" - powiedział zarządzający aktywami w GAM Investments Paul McNamara, cytowany przez agencję Bloomberg.

Mocno w górę idą również notowania ropy naftowej, odzwierciedlając obawy o możliwe zakłócenia w dostawach tego surowca z Rosji. Za ropę Brent trzeba płacić - po wzroście ceny o 6 proc. - blisko 100 dol.

Reklama

Za ropę WTI - 97 dol., czyli 6,11 proc. więcej niż w piątek.

Drożeje także złoto (+1,26 proc. do 1911 dol. za uncję), srebro (+1,35 proc.), pszenica (+5,82 proc.), kukurydza (+3,48 proc.) i soja (+2,59 proc.).

W niedzielę Centralny Bank Rosji ogłosił skup złota i zabronił zagranicznym udziałowcom sprzedaż papierów wartościowych rosyjskich firm. 

- Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę - powiedział wczoraj szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Przywódcy unijni uzgodnili w niedzielę, że odetną rosyjskie banki (wciąż nie jest jasne czy wszystkie, a jeśli wybrane, to które) od umożliwiającego rozliczenia transakcji między bankami systemu SWIFT. Na taki sam ruch zdecydowały się też Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, przyłączyła się do nich Japonia. Już w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone odcięły największe rosyjskie banki od transakcji dolarowych.

Ale jeszcze większy wpływ na gospodarkę rosyjską, ruchem bezprecedensowym, jest zamrożenie uzgodnione przez koalicję państw demokratycznych zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego. Ruch ten może zablokować połowę z wartych ok. 640 mld dolarów rezerw walutowych.

Wyprzedaż rosyjskich aktywów zapowiedział w niedzielę Norges Bank Investment Management, zarządzający największym na świecie norweskim, państwowym funduszem emerytalnym. Na koniec 2021 roku dysponował on rosyjskimi aktywami o wartości 2,83 mld euro.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Forex (Foreign Exchange Market) | gielda | rubel | dolar | Rubel rosyjski | sankcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »