IRG SGH: W marcu koniunktura w przemyśle pogorszyła się; przewidywania są pesymistyczne
Z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że w marcu koniunktura w przemyśle pogorszyła się. Przewidywania uczestników badania co do ogólnej sytuacji w Polsce są pesymistyczne.
Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRGIND zmniejszył swoją wartość w ciągu miesiąca o 2,2 pkt., do poziomu -2,7 pkt. Jest niższy od wartości sprzed roku o 0,7 pkt.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Autorzy badania podają, że wyniki marcowego badania są niejednoznaczne. Odnotowano wzrost wielkości produkcji i zatrudnienia, poprawę sytuacji finansowej i wzrost poziomu cen producentów. Zmalała jednak wielkość zamówień, zwłaszcza eksportowych (o 16,5 pkt.), i zapasów wyrobów gotowych. Pogorszyły się także oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w Polsce. Producenci odczuwają skutki wojny za naszą wschodnią granicą. Przewidywania uczestników badania, dotyczące ogólnej kondycji gospodarki polskiej w kolejnych miesiącach są pesymistyczne" - napisano.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
"Pogorszenie się koniunktury w marcu odnotowali producenci półproduktów oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Wartości wskaźnika IRGIND dla tych grup spadły odpowiednio o: 7,3 i 1,8 pkt. Dla producentów dóbr inwestycyjnych i trwałych dóbr konsumpcyjnych wartości wskaźnika wzrosły o 0,6 pkt i 12,8 pkt. W przekroju według wielkości zatrudnienia spadek wartości wskaźnika odnotowano dla przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników (o 2,2 pkt) i od 51 do 250 pracowników (o 8,1 pkt). W pozostałych grupach koniunktura poprawiła się. Najwyższą wartość, 17,5 pkt, wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw z zatrudnieniem od 251 do 500 osób, a najniższą, -7,0 pkt, dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników" - dodano.