Izba Poselska przyjęła pakiet oszczędnościowy
Izba Poselska, izba niższa czeskiego parlamentu, przyjęła we wtorek wieczorem serię posunięć oszczędnościowych, mających poprawić stan finansów publicznych.
Po wielu godzinach dyskusji centroprawicowa koalicja rządząca, która ma w Izbie Poselskiej 118 z 200 miejsc, przyjęła 4 ustawy oszczędnościowe.
Przewidują one m.in. obniżkę o 10 proc. wynagrodzeń pracowników sektora budżetowego, co wywołało wściekłość związków zawodowych i doprowadziło we wrześniu do protestów z udziałem 40 tys. osób w Pradze. Mają także zostać zlikwidowane różne świadczenia, w tym dodatki za wysługę lat.
W październiku związkowcy wprowadzili powszechne pogotowie strajkowe, ostrzegając, że 10-procentowa obniżka wynagrodzeń może w zależności od sektora spowodować spadek płac nawet o 43 proc.
We wtorek związki zawodowe zapowiedziały strajk w razie przyjęcia posunięć oszczędnościowych. Datę protestu związkowy sztab kryzysowy ma podać w przyszłym tygodniu.
Oszczędności mają pozwolić rządowi obniżyć deficyt budżetowy w 2011 r. do 135 mld koron (5,5 mld euro), czyli 4,6 proc. PKB.
Rząd liczy, że uda mu się obniżyć deficyt, który w 2010 r. ma wynieść 5,3 proc. PKB, do 3,5 proc. w 2012 r. i 2,9 proc. w 2013 r.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL<