Jak będą wyglądały dopłaty dla górnictwa?

Mechanizm ustalenia wysokości dopłat, sposób ustalania ceny referencyjnej, zasady monitorowania, kontroli i weryfikacji systemu wsparcia oraz warunki przyznania pomocy reguluje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia resortu aktywów państwowych dotyczący dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych górnictwa kamiennego.

To efekt uchwalonej pod koniec roku przez Sejm nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Mechanizm dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń ma zapobiec niekontrolowanej upadłości spółek górniczych. Budżet na ten cel w latach 2022-2031 wynosi ponad 28,8 mld zł. Beneficjentami systemu wsparcia będą: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Rozmowy z Komisją Europejską

Proponowany system wsparcia został przekazany do Komisji Europejskiej 26 maja 2021 r. w celu prenotyfikacji. Rozmowy dotyczące prenotyfikacji zakończono na początku grudnia i obecnie przygotowywany jest wniosek notyfikacyjny do KE. Jego przekazanie ma nastąpić w styczniu 2022 r.

Reklama

Komisja Europejska pilnuje, by wsparcie działalności operacyjnej nie zakłóciło konkurencji rynkowej. W przypadku opisanego mechanizmu zminimalizowano wystąpienie tych zakłóceń. MAP przekonuje, że projektowane rozporządzenie nie będzie wywierało wpływu na sytuację i konkurencyjność polskiego górnictwa węgla kamiennego, jak również sytuację polskich rodzin.

Dopłata będzie obliczana na podstawie różnicy miedzy kosztami a przychodami, jeśli ta będzie dodatnia. Cena sprzedaży węgla będzie odnoszona do ceny referencyjnej, która z kolei ma być ustalana w każdym miesiącu oraz narastająco, oddzielnie dla różnych typów węgla - kamiennego, energetycznego i koksowego. "Cena ta ma odzwierciedlać aktualną sytuację na rynku" - podkreślono w projekcie rozporządzenia.

Odniesienie do ceny referencyjnej ma sprawić, że produkty dofinansowane przez pomoc publiczną nie będą promowane. Podano, że na potrzeby ustalenia ceny rynkowej węgla, stanowiącej benchmark dla węgla sprzedawanego przez jednostki produkcyjne, zostanie zastosowana cena importowa węgla, na podstawie zrealizowanych do kraju dostaw.

Dopłaty do węgla kamiennego

Każda jednostka produkcyjna będzie działała według programu określającego harmonogram jej prac, ale też opisującego założenia wielkości produkcji, kosztów, przychodów, nakładów inwestycyjnych, poziomu planowanej dopłaty oraz wskaźników efektywności.

Ubiegając się o dopłatę, firma będzie składała wniosek do ministerstwa. Dopłata będzie mogła być przyznawana w formie dotacji z budżetu państwa lub w formie skarbowych papierów wartościowych przekazanych na podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa. Dotacja ma być przekazywana w transzach miesięcznych. Firmy będą rozliczać się z wydatków co miesiąc i, dodatkowo, przekazywać będzie do 5 lutego informację roczną.

Jeśli środki nie zostaną wykorzystane w danym miesiącu, następna dotacja będzie pomniejszona o kwotę, która pozostała. Z kolei dotacja niewykorzystana do końca roku miałaby być zwrócona w terminie pięciu dni po zakończeniu roku.

W ubiegłym tygodniu nowelizacja o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego została zawetowana przez Senat. Ustanawia ona system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego (wart 28,8 mld zł) na kolejne 10 lat. Precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR oraz określa możliwości podwyższania ich kapitału za pomocą emisji skarbowych papierów wartościowych. Zgodnie z harmonogramem Sejmu, senackim wnioskiem o odrzucenie ustawy, posłowie mogliby się zająć na najbliższym posiedzeniu, w dniach 26 i 27 stycznia.

morb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »