Jak długo żyją Polacy na emeryturze? GUS podał nowe dane

GUS opublikował nowe tablice życia czyli oczekiwaną dalszą średnią trwania życia. Żyjemy dłużej, ale do poziomu sprzed pandemii nie wróciliśmy. Dane GUS są kluczowe dla wysokości nowo przyznanych emerytur. Z powodu zmiany tablic średnia nowo przyznana emerytura kobiety będzie niższa o 6 proc., a średnia emerytura mężczyzny obniży się o 6,6 proc.

- Zgodnie z oczekiwaniami, średnia długość trwania życia za 2022 r. znacząco wydłużyła się w stosunku do poprzedniego roku. Dla osób w wieku 60 lat, czyli wieku emerytalnego kobiet, wzrost wyniósł 15,4 miesiąca, podczas gdy dla osób w wieku 65 lat, w którym na emeryturę przechodzą mężczyźni, średnie oczekiwane dalsze trwanie życia wydłużyło się o 13,8 miesiąca. Będzie to miało wymierny wpływ na wysokość emerytur osób wnioskujących o przyznanie świadczenia od kwietnia tego roku - pomijając wszystkie inne czynniki, z powodu zmiany tablic średnia nowo przyznana emerytura kobiety będzie niższa o 6 proc., a średnia emerytura mężczyzny obniży się o 6,6 proc.  - wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Reklama

Według nowych tablic z 2022 r. średnia prognozowana długość życia na emeryturze w porównaniu z 2021 r. wzrosła. Dla przechodzących na emeryturę jest w wieku 60 lat jest to 254,3 miesięcy (było 238,9). Dla 65 lat jest to 210 miesięcy (było 196,2). Daje to odpowiednio 21,2 lat i 17,5 lat.

Tablica służy do obliczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości hipotetycznej emerytury. Czym wyższa prognozowana długość życia na emeryturze, tym niższa wartość nowo przyznawanych świadczeń. Wynika to z prostego przelicznika: wysokość zgromadzonego kapitału i waloryzowanego dzieli się przez prognozowany czas życia. 

- Nowe dane pokazują, że sytuacja się poprawia, ale do poziomu sprzed pandemii jeszcze nam trochę brakuje. Żyjemy dłużej, a to "zła" wiadomość dla pewnej grupy osób. Osoby, które wiek emerytalny osiągają od kwietnia 2023 roku stracą na nowych danych, ich nowa emerytura będzie niższa z tego powodu - komentuje Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny.

Nowe tablice obowiązują od kwietnia do marca następnego roku

Tablica stanowi podstawę przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2023 r. do dnia 31 marca 2024 r. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tablica służy także do obliczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości hipotetycznej emerytury - podaje GUS.

Jednak eksperci krytykują sam mechanizm stosowania średniej długości życia z jednego roku do wyliczenia przyznawanej emerytury.

- Nowe tablice obowiązują od kwietnia do marca następnego roku i wpływają na naliczanie wysokości nowo przyznanych emerytur. Ten mechanizm jest pewną ruletką, bo zaburzenia w długości życia jakie były efektem COVID mocno wpłynęły na wysokość świadczeń w ostatnich latach. Moim zdaniem do wyliczania przyznawanych emerytur powinny być brane tablice w dłuższego okresu niż jeden rok - mówi Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednocześnie tłumaczy, że jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny w czasie obowiązywania konkretnych tablic, to one są dla niego zagwarantowane. Oznacza to, że jeśli ktoś nabędzie w tym czasie prawa do przejścia na emeryturę, ale z niego nie skorzysta od razu i na emeryturę przejdzie za rok czy za kilka lat, ma zagwarantowane przeliczenie świadczenia przez te tablice jeśli będą korzystniejsze (dla obliczenia świadczenia) od tych które będą obwiązywały w roku przechodzenia na emeryturę.

Monika Krześniak-Sajewicz 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »