Jak długo żyją Polacy na emeryturze? GUS podał nowe dane
GUS opublikował nowe tablice życia czyli oczekiwaną dalszą średnią trwania życia. Żyjemy dłużej, ale do poziomu sprzed pandemii nie wróciliśmy. Dane GUS są kluczowe dla wysokości nowo przyznanych emerytur. Z powodu zmiany tablic średnia nowo przyznana emerytura kobiety będzie niższa o 6 proc., a średnia emerytura mężczyzny obniży się o 6,6 proc.
- Zgodnie z oczekiwaniami, średnia długość trwania życia za 2022 r. znacząco wydłużyła się w stosunku do poprzedniego roku. Dla osób w wieku 60 lat, czyli wieku emerytalnego kobiet, wzrost wyniósł 15,4 miesiąca, podczas gdy dla osób w wieku 65 lat, w którym na emeryturę przechodzą mężczyźni, średnie oczekiwane dalsze trwanie życia wydłużyło się o 13,8 miesiąca. Będzie to miało wymierny wpływ na wysokość emerytur osób wnioskujących o przyznanie świadczenia od kwietnia tego roku - pomijając wszystkie inne czynniki, z powodu zmiany tablic średnia nowo przyznana emerytura kobiety będzie niższa o 6 proc., a średnia emerytura mężczyzny obniży się o 6,6 proc. - wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Według nowych tablic z 2022 r. średnia prognozowana długość życia na emeryturze w porównaniu z 2021 r. wzrosła. Dla przechodzących na emeryturę jest w wieku 60 lat jest to 254,3 miesięcy (było 238,9). Dla 65 lat jest to 210 miesięcy (było 196,2). Daje to odpowiednio 21,2 lat i 17,5 lat.