Jak rozłożyć mandat na raty? Nie trzeba płacić całego na raz

Nieprzestrzeganie prawa często kończy się mandatem. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju przewinienia. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 5 tys. zł. Dla wielu osób to naprawdę spore pieniądze. Z tego powodu często pojawia się pytanie – czy można rozłożyć mandat na raty? Wyjaśniamy.

Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?

Osoba, która dopuściła się przewinienia pod kątem złamania przepisów, może zostać ukarana mandatem na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wystawienie mandatu kredytowanego – wówczas wydaje się ukaranemu mandat za potwierdzeniem odbioru. Może się tak stać wskutek przeprowadzenia kontroli drogowej czy zatrzymania przez drogówkę z powodu złamania przepisów. W tym przypadku osoba ukarana ma 7 dni na opłacenie mandatu.

Innym rodzajem mandatu jest mandat zaoczny. Zwykle taką karę daje się w sytuacji, gdy w miejscu popełnienia wykroczenia nie zastano sprawcy. Jednocześnie nie może zachodzić wątpliwość co do tego, że to faktycznie dana osoba jest sprawcą. Na opłacenie mandatu zaocznego ukarany ma 14 dni. Rzeczony mandat zostaje pozostawiony w takim miejscu, z którego sprawca wykroczenia może go niezwłocznie odebrać (może również zostać dostarczony np. pocztą).

Reklama

Istnieje również możliwość wystawienia przez funkcjonariusza mandatu gotówkowego. Zgodnie z prawem, taką formę kary mogą otrzymać obcokrajowcy lub osoby niemające stałego miejsca pobytu bądź zamieszkania. Mandat gotówkowy należy zapłacić od razu po jego wystawieniu. W przeciwnym razie może zostać zastosowane postępowanie przyspieszone. 

Jak zapłacić mandat?

Istnieje kilka sposobów na opłacenie mandatu karnego wystawionego przez policję. Pierwszy z nich, najprostszy, można wybrać po przyjęciu mandatu i wyrażeniu chęci jego natychmiastowego uiszczenia w formie transakcji bezgotówkowej. Wówczas opłata może nastąpić np. za pomocą karty. 

Mandat można również zapłacić w placówce pocztowej lub w banku. Wówczas nie należy zapomnieć o tym, by wziąć ze sobą oryginał druku otrzymanego od funkcjonariusza. Minusem zapłaty mandatu w placówce pocztowej bądź w banku jest konieczność uiszczenia opłaty za transakcję. Komfortowe opłacenie mandatu jest również możliwe za pośrednictwem internetu. 

Czy można rozłożyć mandat na raty?

Bardzo często mandat okazuje się być dość sporym obciążeniem finansowym. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy da się go rozłożyć na raty. Okazuje się, że taka możliwość faktycznie istnieje. W jaki sposób spłacić mandat w ratach? 

Aby rozłożyć mandat na raty, konieczne jest złożenie właściwego wniosku. Rozpatrywaniem tego rodzaju wniosków zajmuje się Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Na stronie tego urzędu można pobrać również wzór wniosku o rozłożenie mandatu na raty.

Przed wysłaniem rzeczonego wniosku, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł na rachunek urzędu w Opolu. Dotyczy to osób nieprowadzących działalności gospodarczej. W opisie przelewu trzeba zawrzeć imię, nazwisko, numer PESEL oraz wskazanie, że jest to "opłata od decyzji o rozłożeniu na raty mandatu". 

Wszelkie wymagane dokumenty, a więc wypełniony wniosek, oświadczenie o stanie majątkowym, dowód opłaty skarbowej od decyzji o rozłożeniu na raty mandatu, a także kopię odcinka C mandatu i ewentualnie kopie dokumentów potwierdzających ciężką sytuację zdrowotną lub finansową należy złożyć osobiście, przesłać pocztą (do Centrum Mandatowego w Nysie w województwie opolskim) lub w formie elektronicznej. Każdy wniosek o rozłożenie zobowiązania na raty jest rozpatrywany indywidualnie.

Przeczytaj też:

Jak rozłożyć mandat na raty i czy to w ogóle możliwe?

Właściciele psów robią jeden błąd, grzywna to aż 1000 zł. Najgorzej, jeśli masz psa tej rasy

Włochy zaostrzają przepisy drogowe. Kary wyższe kilkukrotnie, nawet 12 tys. zł mandatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | raty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »