Jak Unia Europejska może przetrwać bez rosyjskich węglowodorów?

Jest kilka rozwiązań, które mogą sprawić, że państwa najbardziej zależne od surowców rosyjskich będą mogły z powodzeniem się ich pozbyć. Po pierwsze, to mechanizmy solidarnościowe w Unii Europejskiej, które w razie kryzysu dostaw pozwolą dzielić się zapasami strategicznymi.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Tak może być na przykład w relacjach pomiędzy Polską a Niemcami. Jeżeli po zakręceniu kurka z gazem w Bułgarii i Polsce dojdzie na przykład do zatrzymania dostaw do Niemiec - może się wówczas okazać, że zapasy z Polski popłyną do Niemiec w ściśle określony sposób zgodny z rozporządzeniem SOS.

Reklama

To unijny sposób na to, jak radzić sobie z kryzysem dostaw przy jednoczesnej ochronie odbiorców wrażliwych - czyli na przykład szkół czy szpitali w państwie, które dzieli się gazem. Kolejnym rozwiązaniem jest rozbudowa infrastruktury.

- Nieprzypadkowo trwają rozmowy o dywersyfikacji dostaw ropy z użyciem istniejącej oraz nowej infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska już od dawna sprowadza nierosyjską ropę przez naftoport w Gdańsku.

Może więc zwiększyć dostawy do Niemiec, a także do innych krajów w naszej części świata - powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.

 - PKN Orlen jest obecny na Litwie, na Słowacji, w Czechach i może być też obecny w innych miejscach. Pewnym wyzwaniem jest fakt, że węgierski Mol jest obecny na południowym rynku ropy i jest cały czas zainteresowany importem ropy rosyjskiej - więc może być problem z wykorzystaniem go do dywersyfikacji dostaw. Natomiast jeżeli chodzi o gaz ziemny, to powstaje nowa infrastruktura.

Niemcy mówią wręcz o 4 pływających terminalach LMG - czyli statkach, które można w miarę łatwo wydzierżawić i sprowadzać przez nie gaz, dopóki będzie to konieczne. Więc takie rozwiązanie jest brane pod uwagę w wielu krajach unijnych.

W Niemczech, w Grecji - oczywiście także w Polsce, która może nawet powiększyć planowaną przepustowość swojego FSRu, czyli pływającego gazoportu, z 6 do więcej miliardów metrów sześciennych - jeżeli będzie potrzeba dostarczenia gazu nie tylko na rynek polski, ale także do sąsiadów - przewiduje Jakóbik.

Mechanizm SOS

Mechanizm solidarności ma być uruchomiany, jeśli państwo członkowskie stwierdzi, że potrzebna jest interwencja ponadnarodowa i istnieje niebezpieczeństwo dla tzw. konsumentów chronionych solidarnie.

GAZ ZIEMNY

2,10 0,06 3,10% akt.: 18.07.2024, 21:43
  • Max 2,13
  • Min 2,02
  • Stopa zwrotu - 1T -11,21%
  • Stopa zwrotu - 1M -26,16%
  • Stopa zwrotu - 3M 19,77%
  • Stopa zwrotu - 6M -28,22%
  • Stopa zwrotu - 1R -18,90%
  • Stopa zwrotu - 2R -71,07%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »