Reklama

Jak z sukcesem pozyskiwać dotacje? W gminie Stare Babice już wiedzą

Gmina Stare Babice od lat jest jedną z najbardziej aktywnych w Polsce w zakresie pozyskiwania dotacji. W ciągu ostatnich 15 lat zrealizowano na tym terenie 41 projektów z udziałem środków zewnętrznych, a gmina otrzymała dofinansowanie na łączną kwotę 162 mln. Czego inne gminy mogą nauczyć się na przykładzie pracy urzędników ze Starych Babic?

Stare Babice to gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim. Pozyskane z różnych źródeł dotacje zostały przeznaczone na realizację wielu kluczowych z punktu widzenia mieszkańców inwestycji.

- Od wielu lat monitorujemy i badamy potrzeby mieszkańców. Organizujemy spotkania i debaty, aby wiedzieć co myślą mieszkańcy i jakie inwestycje są dla gminy najważniejsze. Aktywnie pozyskaliśmy ze środków unijnych, budżetu państwa i funduszy norweskich ponad 162 mln dotacji - mówi Marcin Zając, zastępca wójta gminy Stare Babice.

Dzięki pozyskanym funduszom, największą kwotę przeznaczono na rozbudowę oczyszczalni ścieków z budową sieci kanalizacyjnej. Poprzez ograniczenie zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleby projekt przyczynił się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz warunków życia mieszkańców.

Reklama

Aktywne podejście i praca wielu ludzi przyczyniły się do otrzymania aż 102 mln na rozbudowę wodociągów i kanalizacji oraz 17,5 mln na rozbudowę oczyszczalni. Dzięki temu możemy pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej - dodaje Marcin Zając, zastępca wójta gminy Stare Babice.

E-usługi

Urząd Gminy Stare Babice, mając na uwadze rosnące wymagania technologiczne w zakresie obsługi mieszkańców, zrealizował kompleksowy projekt dotyczący rozwoju usług elektronicznych. W ramach podjętych działań sfinansowano zakup oprogramowania pozwalającego usprawnić obieg spraw i dokumentów.

Realizujemy projekty z zakresu e-usług, które służą komputeryzacji urzędu, udostępnianiu usług społecznych i informatycznych. Ponadto, organizujemy bezpłatne szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców - zwraca uwagę Beata Tuzimek, główny inspektor do spraw rozwoju i promocji gminy.

Jeden z najnowocześniejszych kompleksów

Praca samorządu babickiego została już wielokrotnie doceniana w różnorodnych konkursach. Stare Babice zaliczają się od lat do czołówki gmin polskich w zakresie pozyskiwania dotacji. Kolejną ważną dla mieszkańców inwestycją, która została zrealizowana, jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów oświatowo-kulturalno-sportowych.

Przeprowadziliśmy rozbudowę domu kultury, gdzie mieści się także biblioteka publiczna. Oprócz tego, dzięki środkom ze strefy norweskiej powstał cały ośrodek sportu z boiskami przystosowanymi do uprawiania różnorodnych sportów. Jednocześnie bardzo cieszy nas fakt, że we wszystkich szkołach na terenie gminy mamy już nowoczesne boiska ze sztuczną nawierzchnią - podsumowuje Zając.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »