Jak zaokrąglać kwoty w PIT-ach?
Zmiany w art. 63 Ordynacji oraz brak stosownych przepisów przejściowych wywołują wątpliwości co do sposobu zaokrąglania kwot wyliczonych w zeznaniach.
Obowiązujący do 31 grudnia 2005 r. art. 63 Ordynacji Podatkowej stanowi, iż podstawy opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych, a kwoty podatków, odsetek za zwłokę oraz opłat prolongacyjnych - do pełnych dziesiątek groszy.
Na mocy postanowień art. 63 Ordynacji w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę oraz opłaty prolongacyjne zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Należy zwrócić uwagę, iż powyższych zasad zaokrąglania nie stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
Wątpliwości powstają w wypadku zaokrąglania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiąc grudzień, które składane są w miesiącu styczniu. Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko, że taka zaliczka dotyczy dochodów uzyskanych w grudniu, zobowiązanie podatkowe z tytułu zaliczki powstaje także w grudniu niezależnie od faktu, że deklaracja z tego tytułu składana jest w styczniu. W opinii Ministerstwa do grudniowej zaliczki należy zatem stosować obowiązujące w grudniu zasady zaokrąglania.
Monika Wydrych