Jaka inflacja w październiku? GUS podał wstępne dane
Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z szybkiego szacunku flash opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wtorek 31 października. W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny rosły o 0,2 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc. (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2.).
GUS podał również, jak kształtowały się ceny w październiku w poszczególnych kategoriach. I tak, żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w październiku o 7,9 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. Nośniki energii zdrożały o 8,3 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. Istotne spadki pojawiły się w przypadku cen paliw - w ujęciu rdr ich ceny były niższe o 14,4 proc., a w porównaniu z wrześniem spadły o 4,2 proc.
Ostatni raz odczyt inflacji rdr poniżej poziomu 7 proc. był raportowany przez GUS w październiku 2021 r. (6,8 proc.).
- Będziemy w przedziale 6,5-7 proc. do końca tego roku. A w przyszłym roku poziom inflacji będzie mocno zależeć od decyzji administracyjnych - mówił w Polsat News Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Przy czym wskazuje m.in. na mrożenie cen energii i zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze. Przy ich przedłużeniu - dynamika cen mogłaby się obniżyć do ok. 4,5-5 proc. na początku 2024 r. Gdyby nie zostały te mechanizmy przedłużone, inflacja w 2024 r., na początku roku, mogłaby wzrosnąć o około 2 pkt proc.
Ekonomiści ING BSK zauważyli we wpisie na portalu X, że okres najszybszego spadku inflacji już się zakończył.