Jaki jest potencjał morskich farm wiatrowych w Polsce? Opublikowano raport

Z raportu przygotowanego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że całkowity potencjał morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego jest szacowany na 33 GW, przy oczekiwanej średniej rocznej produkcji energii na poziomie 130 TWh. To więcej, niż zakłada Polityka energetyczna Polski do 2040 roku, wedle której łączna wartość mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej wyniesie 11 GW.

W raporcie podano, że potencjał morskich farm wiatrowych na obszarach obecnie przeznaczonych w Planie zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich (PZPPOM) pod rozwój offshore szacowany jest na poziomie 15,3 GW (faza I - 5,9 GW, faza II - 9,4 GW) i średniej rocznej produkcji energii ok. 60,6 TWh, co znacznie przekracza obecne założenia PEP2040 i ustawy dot. offshore.

W raporcie PSEW zidentyfikowano też 20 nowych obszarów (w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym), na których jest możliwy rozwój morskich farm wiatrowych. Potencjał tych obszarów wynosi 17,7 GW przy zakładanej produkcji energii na poziomie ok. 70,7 TWh.

Reklama

"Inwestycje offshore w Polsce są racją stanu"

Jak podano, przy wykorzystaniu całkowitego, szacowanego potencjału polskiej części Bałtyku, do 2040 r. morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

- Pomimo wielu wyzwań, inwestycje offshore w Polsce są dziś racją stanu. W pierwszej kolejności należy zoptymalizować dokumenty strategiczne i kwestie "permitingu", aby pierwsze polskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogły być sprawnie i efektywnie zbudowane. Dynamika zmian na rynkach pokazuje, że pilne zmiany są potrzebne - powiedział na konferencji Offshore Wind Poland Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Autorzy raportu wskazują, że aby wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej potrzebne są m.in.: aktualizacja strategii energetycznej i PZPPOM, zapewnienie możliwości przyłączeniowych, uproszczenie procedur administracyjnych, budowa w Polsce co najmniej jednego portu instalacyjnego i portów serwisowych, rozwijanie lokalnego łańcucha dostaw.

"Inwestycje w MFW o mocy 33 GW szacunkowo wygenerują ponad 100 tysięcy miejsc pracy oraz 178 mld zł wartości dodanej brutto w fazie rozwoju i 46 mld zł rocznie w fazie operacyjnej" - napisano w raporcie.

Trwają prace nad aktualizacją polityki energetycznej

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, poinformował, że trwają prace nad aktualizacją polityki energetycznej do 2040 roku.

- Trwają analizy, z pewnością raport będzie ważnym głosem w dyskusji do zbadania potencjału. Musimy sobie zdawać sprawę, że w ramach prac rządu będzie to weryfikowane - powiedział wiceminister Zyska.

Dodał, że do aktualizacji Polityki energetycznej (PEP2040), zgodnie z zapowiedziami premiera, powinno dojść do końca roku.

PEP2040 zakłada obecnie, że łączna wartość mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej wyniesie 11 GW. Zyska wskazał, że potencjał offshore jest znacznie większy.

- Zmierzamy do usunięcia barier administracyjnych, które stanowią pewne przeszkody do realizacji tych projektów - powiedział Ireneusz Zyska.

Na polskich obszarach morskich rozwijane są obecnie projekty o łącznej mocy ok. 8,4 GW, w tym 5,9 GW z projektów tzw. fazy I rozwoju oraz 2,5 GW z projektów tzw. fazy II rozwoju. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »