Jaki wniosek o zwrot składki zdrowotnej? Zbliża się termin na rozliczenie
Zbliża się ważny termin dotyczący rozliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty. Niektórzy z nich będą mogli liczyć na zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Do kiedy trzeba załatwić rozliczenie z ZUS-em i jaki wniosek należy złożyć, by otrzymać zwrot nadpłaty?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roczne rozliczenie składki zdrowotnej służy temu, by "ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych". Obowiązek złożenia odpowiednich dokumentów dotyczy każdej osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność, opłaca składki na własne ubezpieczenia i korzysta z formy opodatkowania, takiej jak podatek liniowy, skala podatkowa lub ryczałt ewidencjonowany.
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przekazuje się razem z dokumentem za kwiecień 2024 roku. Ostateczny termin, do którego trzeba złożyć rozliczenie do ZUS-u to 20 maja. Do tego czasu trzeba również uiścić należne składki za kwiecień 2024 oraz ewentualną dopłatę składki rocznej.
Do 20 maja określeni przedsiębiorcy muszą złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 oraz rozliczenie roczne za 2023 rok. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, do złożenia owych dokumentów niezbędne okazują się formularze:
- ZUS DRA (w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność);
- ZUS RCA (w przypadku osób odprowadzających składki również za inne osoby).
W poszczególnych formularzach widnieją specjalne bloki, w których należy wypełnić roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku ZUS DRA jest to blok XII, a jeśli chodzi o ZUS RCA – blok III.F.
Okazuje się, że niektórzy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku osób, u których składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie opłacona w kwocie wyższej niż ustalona. Wtedy płatnikowi będzie się należał zwrot nadpłaty, chyba że ma on zaległości za składki lub nienależnie pobierał świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Jeżeli zwrot nadpłaty faktycznie będzie przysługiwał, to wtedy po złożeniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, na koncie płatnika w PUE ZUS pojawi się wniosek o zwrot nadpłaty – RZS-R. Formularz powinien zostać wysłany najpóźniej do 3 czerwca 2024 roku. Co ważne – we wniosku trzeba wskazać "jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS".