ZUS wypłaca 739 zł dodatku do emerytury. Skorzystało już 60 tys. osób

Rodzinne świadczenie uzupełniające jest świadczeniem wynoszącym od marca 2024 roku maksymalnie 1780,96 zł. Dodatek do emerytury zwany jest także mama 4 plus, ponieważ został on wdrożony z myślą o seniorkach, które w ciągu życia urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, jednocześnie nie wypracowując minimalnej emerytury. Pieniądze mogą otrzymać jednak również ojcowie.

  • ZUS już wypłaca dodatek do emerytury w maksymalnej wysokości 1780,96 zł. Warunkiem jest wychowanie przynajmniej czwórki dzieci.
  • Zwykle jednak dodatek nie jest wypłacany w maksymalnym wymiarze, a beneficjenci dostają dopłatę. Średnio wynosi ona 739 zł.
  • 99 proc. beneficjentów świadczenia to kobiety, ale ZUS wypłaca pieniądze również mężczyznom.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest wsparciem przeznaczonym przede wszystkim dla emerytek, które nie zdołały wypracować w trakcie życia przynajmniej minimalnej emerytury (1780,96 zł). Jednocześnie seniorki w swoim życiu wychowały choć czwórkę potomstwa.

Reklama

- Ideą tego programu, który popularnie określany jest, jako Mama 4 plus, jest zapewnienie podstawowych środków do życia kobietom, które zrezygnowały z pracy lub jej w ogóle nie podjęły, bo zajmowały się wychowywaniem dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury - tłumaczy rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

Ile wynosi mama 4 plus?

Dodatek do emerytury zwany potocznie Mama 4 plus wynosi od początku marca 1780,96 zł, co oznacza, że stanowi równowartość minimalnej emerytury. Jak ujawnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obecnie rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymuje około 60 tys. osób w całej Polsce. 99,9 proc. spośród nich to kobiety, a zaledwie 0,1 proc. stanowią panowie. Tylko na Dolnym Śląsku w 2021 roku dodatek do emerytury dostawało zaledwie 14 panów, a w 2022 roku już tylko 3. 

Jakie warunki przyznania dodatku do emerytury z ZUS?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, jak ujawnił ZUS, w większości przypadków to wypłata wyrównania do kwoty emerytury minimalnej. Średnia przeciętna wypłata to 739 zł brutto, a średni wiek beneficjentów to 69 lat.

Rodzicielskie świadczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek tym, którzy przekroczyli wiek emerytalny (60 lat w wypadku kobiet i 65 lat w wypadku mężczyzn). Po pieniądze należy zgłosić się do ZUS lub KRUS. W przypadku ojców, którzy chcą dostać ten dodatek do emerytury, obok standardowych warunków spełniony musi być jeszcze jeden z dwóch szczególnych:

ZUS może wstrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w pewnej sytuacji odebrać świadczenie. Jeśli otrzymamy inne świadczenie lub podejmiemy pracę przy jednoczesnym otrzymywaniu mama 4 plus, należy niezwłocznie poinformować ZUS.

"Kiedy ustaną okoliczności, które były podstawą przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli ktoś np. podejmie pracę i zmieni się jego sytuacja materialna wtedy otrzyma od nas decyzję, w której poinformujemy o ustaniu prawa do świadczenia i jego przyczynach oraz wskażemy datę, od której wypłata świadczenia nie będzie przysługiwać" - przypomina ZUS.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »