Japonia ponownie stawia na atom. Wydłuży dopuszczalny czas pracy reaktorów

Japonia uchwaliła ustawę pozwalającą na działanie reaktorów jądrowych dłużej niż 60 lat. To odpowiedź na wyzwania energetyczne i ambitne cele klimatyczne.

Projekt ustawy ma na celu stworzenie systemu dostaw energii, który doprowadzi do tego, by nasze społeczeństwo stało się bezemisyjne - powiedział rzecznik parlamentu francuskiej agencji AFP.

Reaktory się nie starzeją w czasie przerw

Według nowych przepisów, techniczny limit wieku nadal wynosi 60 lat, ale dopuszcza się wyjątki dla reaktorów, które musiały zatrzymać działalność z powodu tzw. nieprzewidywalnych okoliczności. Mogą to być zmiany w wytycznych dotyczących bezpieczeństwa lub czasowe nakazy sądowe.

Regulacje pozwolą operatorom na wykluczenie okresów przerwy w obliczaniu całkowitej liczby lat eksploatacji. Muszą oni jednak uzyskać zgodę japońskiego organu nadzoru bezpieczeństwa jądrowego na takie wyłączenie, a ustawa zawiera również środki mające na celu wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa w starszych reaktorach.

Reklama

Decyzja ta ma na celu ożywienie sektora jądrowego Japonii, który został praktycznie wyłączony po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku.

12 lat po katastrofie

Fukushima to region w Japonii, który stał się znany na całym świecie w dniu 11 marca 2011 roku. Doszło wówczas do trzęsienia ziemi (9 w skali Richtera), które wywołało ogromne tsunami. Doszło wówczas do uszkodzenia elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, co spowodowało awarię systemów chłodzenia reaktorów jądrowych. Wyciekły duże ilości radioaktywnych materiałów, a obszar wokół elektrowni został ewakuowany.

Katastrofa w Fukushimie była największą awarią jądrową od katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku. Miała też ogromny wpływ na politykę energetyczną Japonii. Po tym wydarzeniu wiele japońskich elektrowni jądrowych zostało wyłączonych, a debata na temat bezpieczeństwa i korzystania z energii jądrowej w kraju została ponownie otwarta. Japonia nadal boryka się z konsekwencjami katastrofy i pracuje nad rozwojem alternatywnych źródeł energii.

Większość japońskich reaktorów jądrowych pozostaje obecnie wyłączona, ale globalny kryzys energetyczny ponownie otwiera debatę na ten temat, a sondaże pokazują, że opinia publiczna zmienia stanowisko wobec energii jądrowej na znacznie łagodniejsze.

Opracował KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: elektrownie atomowe | Japonia | Fukushima

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »