Jarosław Fuchs, wiceprezes Pekao S.A. na IMPACT’23: „Projekt Unique to dzieło niestandardowe”

Co łączy bankowość ze sztuką? Więcej niż mogłoby się wydawać – udowadnia Bank Pekao S.A., który wydał limitowane karty kredytowe we współpracy z artystą malarzem Rafałem Bujnowskim. W ramach Kongresu IMPACT’23 w Poznaniu wiceprezes banku Jarosław Fuchs opowiadał o tym, jak sztuka kreuje biznes.

Limitowane karty kredytowe

Bank Pekao S.A. jest pierwszą na świecie uniwersalną instytucją finansową, która oferuje karty kredytowe będące dziełami sztuki. Powstało ich zaledwie 440 sztuk i są efektem współpracy banku z malarzem Rafałem Bujnowskim.

"Udało nam się porozumieć z panem Rafałem Bujnowskim, aby stworzyć mocną relację jego twórczości z biznesem. Razem z naszymi przyjaciółmi z Mastercard pomyśleliśmy, że należy zrobić mocny krok dalej i tę sztukę stokenizować (red. tokenizacja to forma zamiany konkretnej wartości na wartość cyfrową). Projekt >Unique< to dzieło niestandardowe. Łączy ze sobą świat sztuki, świat biznesu i świat nowych technologii" - powiedział prezes Fuchs, który uczestniczył w panelu "Unique - Kiedy sztuka kreuje biznes" w ramach IMPACT’23 w Poznaniu. Podczas swojego wystąpienia po raz pierwszy zaprezentował unikatowy projekt.

Obraz na karcie i sztuka wirtualna

Jak wygląda ta unikatowa karta? Na awersie znajduje się reprodukcja fragmentu obrazu Bujnowskiego, z kolei na rewersie - wszystkie informacje wymagane dla funkcjonowania karty kredytowej w praktyce. Właściciele otrzymają je w specjalnym passe-partout, dzięki czemu będą mogli je eksponować jak obrazy.

Warto również wspomnieć, jak powstał obraz autorstwa Bujnowskiego, członka grupy artystycznej "Ładnie", do której należą m.in. Wilhelm Sasnal i Marcin Maciejowski.

Następnie Bujanowski sfotografował fragmenty swojego dzieła, a te zostały nadrukowane na limitowaną serię kart kredytowych. Każdej karcie towarzyszy niewymienialny token, czyli NFT - wirtualny kawałek sztuki uważany za przyszłość tego typu inwestycji. Jest to cyfrowa jednostka danych oparta na architekturze blockchain, którą użytkownicy protokołu mogą między sobą handlować. 

Przyszłość sztuki

Bank Pekao S.A. od lat działa jako mecenas sztuki. W swojej kolekcji gromadzi około 1200 obrazów wybitnych polskich artystów, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Jerzego Nowosielskiego. Nie wyklucza również, że w przyszłości podejmie pracę z artystami młodego pokolenia, szczególnie że projekt stworzony z Bujanowskim wywołał ogromne zainteresowanie środowiska. Na pytanie o plany dotyczące kolejnych współpracy, wiceprezes Fuchs nie wykluczał takiej możliwości:

"To nie jest łatwe do zrealizowania, ponieważ jako bank, działamy w innym obszarze biznesu, ale ten projekt nas trochę humanizuje. Pokazuje, że bankowość to nie są wyłącznie pieniądze, twarde negocjacje, trudne kredyty, ale jest w niej również to, co w jakiś sposób łączy się z naszą duszą, naszymi myślami, naszymi marzeniami. To jest kierunek, w którym jako bank, chcemy iść".

Plany banku są naprawdę dalekosiężne:

"Być może w przyszłości będziemy współpracować z artystami, którzy tworzyć będą wyłącznie cyfrowo, którzy nie stworzyli fizycznie dzieła sztuki, którzy tworzyć będą tokeny" - dodał prezes Fuchs.

płatna współpraca
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »