Jarosław Sellin: Jesienią prace nad nową ustawą abonamentową

Złożenie jesienią w Sejmie projektu nowej ustawy o opłacie medialnej zapowiedział w środę w radiowej Jedynce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

"Takie mamy też sygnały od parlamentarzystów, że są oni zainteresowani rozwiązaniem docelowym, a nie pewną protezą, którą miała być ta ustawa uszczelniająca pobór abonamentu, czyli jakby uszczelniającą egzekwowanie obecnie obowiązującego prawa" - wyjaśnił w środę w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Sellin przypomniał, że nadal w Polsce obowiązuje prawo, mówiące o tym, że każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, powinien płacić abonament. "Ale tak się niestety nie dzieje od wielu lat" - ocenił.

Reklama

Wiceminister zapowiedział, że jesienią w Sejmie przedstawiony zostanie nowy projekt ustawy o opłacie medialnej.

"Myślę, że jesienią ją przedstawimy. To będzie ustawa o zupełnie nowym systemie zasilania mediów publicznych specjalną opłatą medialną, bardzo szeroko dedykowaną, jeśli chodzi o płatników" - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

"Ustawa, która przy okazji ściągania podatku PIT, CIT i KRUS, będzie też pobierać (opłatę medialną-PAP) raz do roku albo raz na miesiąc - zobaczymy, jakie tutaj rozwiązanie będzie lepsze, raczej raz do roku" - wyjaśnił Sellin.

Sellin o pożyczce dla TVP: Roztropne i rozsądne zachowanie władz telewizji

Pozyskanie środków kredytowych z polskiego banku na działalność misyjną to roztropne i rozsądne zachowanie władz telewizji publicznej - ocenił w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

W ubiegły wtorek "Super Express" podał, że TVP 21 lipca zawarła umowę, na mocy której Skarb Państwa udzielił spółce pożyczki na kwotę 800 mln zł. Według "SE" pieniądze mają być wypłacane w transzach, wraz z realizacją konkretnych zadań i mają zostać przeznaczone na wydatki programowe, rozwojowe, technologiczne, związane z promocją telewizji w kanałach online.

Portal Witrualnemedia.pl pisząc w ubiegłą środę o sprawie, podał, że według jednego z managerów TVP pieniądze będą przeznaczone m.in. na poprawę jakości oferty programowej Telewizji Polskiej. W informacji portalu można przeczytać, że dofinansowanie w taki sposób TVP, to efekt wyhamowania przez Prawo i Sprawiedliwość prac nad uszczelnieniem wpływów z abonamentu rtv.

Sellin odnosząc się do tej sprawy w radiowej Jedynce, podkreślił, że media publiczne nadal nie mają solidnego zasilania finansowania publicznego. Zwłaszcza telewizja publiczna, która "musi ponad 80 proc. środków na swoje działanie pozyskiwać w sposób komercyjny", a pozostałą część ze środków publicznych, czyli "z tego rachitycznie ściąganego abonamentu, w dużej mierze złamanego przez premiera Donalda Tuska przed paru laty z powodu nieodpowiedzialnych wypowiedzi na temat abonamentu".

Wiceminister kultury powiedział, że w Sejmie znajduje się projekt ustawy, która ma uszczelnić pobór abonamentu, ale - jak zaznaczył - "obserwując prace już w parlamencie (...), nie widzę zbyt silnej determinacji i woli politycznej, żeby tę ustawę przegłosować".

"Czas po prostu mija i stąd roztropne i rozsądne, moim zdaniem, zachowanie władz telewizji publicznej, żeby pozyskać środki kredytowe z polskiego banku na działalność misyjną. Takie działania okazały się skuteczne" - ocenił Sellin.

Zdaniem wiceministra parlamentarzyści są zainteresowani "raczej tym rozwiązaniem docelowym, a nie pewną protezą, którą miała być ta ustawa uszczelniająca pobór abonamentu", czyli uszczelniająca egzekwowanie obecnie obowiązującego prawa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Sellin | abonament rtv | ustawa abonamentowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »