Jest decyzja o likwidacji Amber Gold sp. z o.o.

Jest decyzja o likwidacji Amber Gold Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku. Komunikat w tej sprawie pojawił się w poniedziałek na stronie spółki. Firma zapewnia, że klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami.

"Informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 13 sierpnia 2012 r. zapadła decyzja o likwidacji spółki pod firmą Amber Gold Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej.

Jak podaje komunikat, "w dniu rozpoczęcia likwidacji zgodnie z Regulaminem depozytów towarowych Amber Gold Sp. z o.o. wypowie wszystkim klientom obowiązujące umowy depozytów towarowych".

Spółka Amber Gold rozwiązana! Wypłacą pieniądze klientom? Porozmawiaj na forum

Reklama

Firma zapewniła na swojej stronie, że "w związku z zerwaniem lokat przez Amber Gold wszystkim klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy". Amber Gold zapowiedział, że "o wypłacie środków będzie informować listownie".

Jednocześnie firma poinformowała, że "od poniedziałku zamknięte zostają także wszystkie oddziały i AG punkty". Prosi, aby pytania kierować do Telefonicznego Biura Obsługi Klienta pod numerem 58 731 50 50.

Przed centralą firmy przy ul. Długie Ogrody i przed jej oddziałem przy ul. Stągiewnej w Gdańsku w poniedziałek było spokojnie. Sporadycznie przychodzili klienci, którzy chcieli się czegoś dowiedzieć. - Nie wiadomo o co chodzi, nie wiem, co mam robić - mówił zdezorientowany mężczyzna z Gdańska, który ulokował w Amber Gold 20 tys. zł.

Na drzwiach centrali firmy wywieszono jedynie informację: "w związku z ogłoszeniem likwidacji spółki informujemy iż będziemy się z Państwem kontaktować indywidualnie".

Byli pracownicy Amber Gold powiedzieli anonimowo dziennikarzom, że nie otrzymali dotąd wynagrodzeń za lipiec. Tydzień temu podczas konferencji prasowej prezes Amber Gold Marcin Plichta zapewniał, że pensje za lipiec zostały wypłacone.

W poniedziałek przed centralą firmy pojawiła się też grupa ok. 20 osób, byłych pracowników call center OLT Express (Amber Gold był właścicielem tej spółki - PAP) domagających się wypłaty zaległych wynagrodzeń za poprzedni miesiąc. Grupa kilkunastu osób prowadziła przez kilka godzin okupację dwóch pomieszczeń w centrali firmy. - Obiecali wypłacić nam we wtorek jakieś zaliczki - tłumaczyli po wyjściu z budynku.

Według Amber Gold, proces likwidacji spółki będzie rozłożony w czasie. Polegać będzie na sprzedaży całego majątku przedsiębiorstwa w celu zaspokojenia wszelkich jego zobowiązań.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu szefowie Amber Gold - Katarzyna i Marcin Plichtowie wydali 50 milionów złotych z Amber Gold sp. z o.o. na założenie nowej spółki - Amber Gold SA. Według gazety, klienci "złotych lokat" nie będą mogli w związku z tym sięgnąć po swoje pieniądze.

Dziennik dotarł do potwierdzeń przelewów gotówki, które w marcu tego roku Katarzyna i Marcin Plichtowie wysłali ze swoich kont w Alior Banku. Z rachunków osobistych przelali 50 milionów złotych, aby objąć udziały w nowej firmie. Nazwali ją Amber Gold SA.

Przepływy finansowe Amber Gold

- Jest bardzo wiele niejasności wokół Amber Gold, szczególnie dotyczących przepływów finansowych. To koniecznie trzeba wyjaśnić - uważa dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Andrzej Roter powiedział Polskiemu Radiu, że wobec braku nadzoru finansowego nad tego typu instytucją nikt nie jest niczego pewien, nie mogli mieć też takiej pewności klienci parabanku i muszą się dziś liczyć ze stratami.

Dlatego - jego zdaniem - parabanki powinny być pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Andrzej Roter zauważył, że jeżeli Amber Gold zbierał lokaty i ryzyko przenoszono na kolejne projekty to firma prowadziła działalność bankową bez licencji.

Amber Gold to firma finansowa inwestująca w złoto i oferująca swoim klientom lokaty, według jej zapewnień, mające pokrycie w kruszcu. Amber Gold było też głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express, które ogłosiły niewypłacalność. Komisja Nadzoru Finansowego od 2009 roku ostrzegała przed inwestowaniem za pośrednictwem tej firmy.

Kuczyński: To było do przewidzenia

- Największą niewiadomą jest teraz, ile pieniędzy pozostało w spółce - tak decyzję o likwidacji Amber Gold ocenia analityk finansowy Piotr Kuczyński.

Ekspert firmy doradczej Xelion w rozmowie z IAR zwraca uwagę, że odzyskanie pieniędzy będzie bardzo trudne, gdyż właściciele firmy przesłali 50 mln zł do nowo założonej spółki - Amber Gold SA, a ponadto wcześniej stracili na OLT Express. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego oznacza to, że klienci nie odzyskają pieniędzy, a na pewno nie w całości. Od dziś zostają zamknięte także wszystkie oddziały i AGpunkty.

Piotr Kuczyński przyznaje, że może to potrwać nawet 1,5 roku, więc pokrzywdzeni powinni wytoczyć sprawę sądową Amber Gold.

Balcerowicz zaniepokojony zamieszaniem wokół Amber Gold:

Kancelaria prawna jesienią złoży pozew zbiorowy przeciw Amber Gold

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy chce jesienią złożyć pozew zbiorowy przeciw spółce Amber Gold - poinformowała w poniedziałek kancelaria.

Kancelarię, która ma reprezentować poszkodowanych przez spółkę Amber Gold wskazał Piotr Sielicki, reprezentant grupy poszkodowanych przez spółkę - czytamy w komunikacie kancelarii, który PAP otrzymała w poniedziałek, a datowanym na czwartek.

Prace przygotowawcze do złożenia pozwu trwają. Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy pracuje nad harmonogramem oraz systemem zgłoszeń.

Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego podkreślił w rozmowie z PAP, że KNF już w 2009 r. wpisała spółkę Amber Gold na tzw. listę ostrzeżeń. Zaznaczył, że do czasu, gdy pozew nie będzie gotowy, KNF nie będzie tej sprawy komentować.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Amber Gold | amber | Gold | lokaty | Marcin P.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »