Jest decyzja ws. stóp procentowych. Wiadomo, co z ratami kredytów
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w lutym stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna wciąż wynosi 5,75 proc. w skali rocznej. Oznacza to, że kredytobiorcy nadal muszą poczekać na obniżenie rat kredytów
Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Obecne prognozy, w związku ze zmianą narracji prezesa NBP Adama Glapińskiego, mówią o pierwszych obniżkach stóp w drugiej połowie br.
Obecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna - 5,75 proc.,
- stopa lombardowa - 6,25 proc.,
- stopa depozytowa - 5,25 proc.,
- stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc.,
- stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.
Ostatnim razem stopy procentowe zostały zmienione
Utrzymania poziomu stóp spodziewali się eksperci PKO BP.
"Dla rynków i wycen dalszej ścieżki stóp istotne będzie, czy i jak Rada odniesie się w komunikacie do ostatniego umocnienia złotego (obniża inflację) i ryzyka wojen handlowych, w tym ceł USA na UE (stanowią czynnik ryzyka dla wzrostu PKB). Jeszcze istotniejszy od komunikatu może być komentarz Prezesa NBP na zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej - tu kluczowym pytaniem jest, czy prezes utrzyma jastrzębią retorykę i dalej będzie studził rynkowe oczekiwania na obniżki stóp w 2025" - wskazali w porannych analizach.
W grudniu 2024 roku inflacja wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,0 proc. rok do roku. To wyraźny spadek z poziomu 4,3 proc. w listopadzie.
"Przy braku publikacji szacunku styczniowej inflacji, główną informacją jaką otrzymała Rada od poprzedniego posiedzenia był wstępny szacunek PKB w 2024. Sugeruje on wyraźną poprawę koniunktury w 4kw24, co może wspierać brak zmian jastrzębiego kursu. Wartym odnotowania czynnikiem, który może wpłynąć na perspektywy dla inflacji jest ostatnie umocnienie złotego. O ile okaże się trwałe, to może przyspieszyć moment powrotu inflacji do celu" - wskazują ekonomiści ING.