Jest odpowiedź KE w sprawie propozycji Tuska. Chodzi o rosyjskie aktywa

Komisja Europejska zabrała głos w sprawie propozycji premiera Donalda Tuska dotyczących wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów dla wsparcia Ukrainy. - Popieramy wszelkie propozycje, które zagwarantują, że Rosja zapłaci za tę katastrofalną wojnę - wskazała rzeczniczka KE Anitta Hipper.

Tusk zaproponował w czwartek, aby pomoc dla Ukrainy została sfinansowana z zamrożonych rosyjskich aktywów.

- Popieramy wszelkie propozycje, które zagwarantują, że Rosja zapłaci za tę katastrofalną wojnę i agresję. Aktywa (rosyjskie - PAP) to coś, co omawiamy, i wszelkie dalsze  możliwości, w tym sankcje i sposoby zapewnienia wsparcia finansowego (dla Ukrainy - PAP) - powiedziała w Brukseli Hipper.

Konfiskata rosyjskich aktywów? "Nie złożono żadnego formalnego wniosku"

Komisja Europejska była też pytana, czy taka konfiskata aktywów rosyjskich byłaby zgodna z prawem.

- Na szczeblu UE skupiamy się na wykorzystaniu zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Wykorzystanie zamrożonych rosyjskich i białoruskich aktywów jest szczegółowo omawiane z państwami członkowskimi i naszymi partnerami międzynarodowymi, w tym USA (...). Jak dotąd są to tylko dyskusje i nie złożono jeszcze żadnego formalnego wniosku - odpowiedział rzecznik KE Markus Lammert.

Reklama

Dodał, że jednocześnie prywatne rosyjskie aktywa o wartości około 28 miliardów, które są zamrożone w UE, nie mogą zostać skonfiskowane. - Po prostu dlatego, że należą do osób fizycznych i podmiotów podlegających sankcjom UE - wyjaśnił.

Powiedział też, że jeśli istnieje związek z działalnością przestępczą, aktywa te mogą zostać skonfiskowane przez państwa członkowskie na podstawie obowiązujących w nich przepisów prawa karnego.

Komisja Europejska została też zapytana, czy potencjalnie USA musiałyby się zgodzić na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów dla wsparcia Ukrainy, jednak nie odpowiedziała na to pytanie.

W 2022 roku Zachód zamroził połowę rezerw walutowych Moskwy. Chodzi o 300 mld euro

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, tj. około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom. Euroclear ma siedzibę w Brukseli i specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.

Druga transza dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich w wysokości 1,9 mld euro zostanie wypłacona Ukrainie w kwietniu. Poinformował o tym w lutym minister ds. europejskich Adam Szłapka na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Rosja | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »