Jest porozumienie w JSW. Pensje rosną średnio o 15,4 proc.

Zarobki pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rosną od stycznia średnio o 15,4 proc. - wynika z porozumienia płacowego w spółce. Wzrost wynagrodzeń będzie w tym roku kosztować firmę 580 mln zł.

"Zgodnie z zawartym porozumieniem, od 1 stycznia 2023 roku fundusz płac dla pracowników spółki zostanie zwiększony o 15,4 proc. i wzrośnie o ok. 580 mln zł" - poinformowała w środę JSW w raporcie bieżącym.

"Powyższa informacja została uznana za istotną ze względu na znaczący udział kosztów pracy w ogólnych kosztach funkcjonowania spółki" - wyjaśniają przedstawiciele JSW.

Organizacje prowadziły spór zbiorowy

Działające w JSW reprezentatywne organizacje związkowe: Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników oraz związek Kadra prowadziły w spółce spór zbiorowy na tle płacowym. Mediatorem był senator PiS Wojciech Piecha. W razie fiaska rozmów, na 10 lutego związkowcy zapowiadali manifestację przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie.

Reklama

Początkowo zamiast podwyżki stawek zasadniczych zarząd JSW deklarował chęć rozmów o wpłacie nagrody pieniężnej w sierpniu. Później zmodyfikował stanowisko i zaproponował 12-procentową podwyżkę płac od stycznia. W środę strony zgodziły się na zwiększenie funduszu płac o 15,4 proc.

Swoje wcześniejsze żądanie 25-procentowej podwyżki związki uzasadniały m.in. dobrymi wynikami JSW w zeszłym roku oraz przewidywanym wynikiem spółki w roku 2023. Zarząd JSW wyliczył wcześniej, iż spełnienie związkowego postulat płacowego kosztowałoby firmę ok. 910 mln zł rocznie.

Reprezentatywne związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników oraz związek Kadra, od kilku tygodni prowadzą spór zbiorowy, domagając się podwyżki wynagrodzeń. Przywołują m.in. dobre wyniki finansowe spółki w zeszłym roku, szacując roczny zysk firmy na ok. 7-7,5 mld zł.

Podwyżka wartości posiłków regeneracyjnych

W grudniu ub. roku związkowcy porozumieli się z zarządem JSW w sprawie podwyżki wartości tzw. flapsów, czyli przysługujących górnikom posiłków regeneracyjnych. Od 1 stycznia br. ich wartość wzrosła z 30 do 52,35 zł, czyli 1,5 proc. minimalnego krajowego wynagrodzenia. Podwyżka ta kosztuje spółkę 84 mln zł rocznie.

W zeszłym roku wynagrodzenia w JSW wzrosły o 10 proc. W lipcu ub. roku pracownikom wypłacono także jednorazową nagrodę w wysokości od 13 tys. do 19 tys. zł brutto, co kosztowało spółkę ok. 480 mln zł. Związkowcy wskazują, że inflacja powoduje spadek realnych płac górników, stąd postulat adekwatnego wzrostu wynagrodzeń.

JSW

45,4400 -1,0100 -2,17% akt.: 24.03.2023, 17:51
  • Otwarcie 46,4200
  • Max 46,4400
  • Min 44,8400
  • Kurs odniesienia 46,4500
  • Suma wolumenu 438 376
  • Suma obrotów 19 843 238,28
  • Widełki dolne 41,7800
  • Widełki górne 51,0600
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jastrzębska Spółka Węglowa SA | górnicy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »