Jest sposób dla górników

Pieniądze na rozwój górnictwa można znaleźć na rynku poprzez emisje obligacji lub akcji - powiedział w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Pieniądze można znaleźć na rynku, nie musimy się oglądać na budżet. To jest kwestia wyobraźni i sposobów działania" - podkreślił wicepremier. Wicepremier powiedział, że fakt, iż w przygotowywanym projekcie budżetu na 2009 r. na rozwój górnictwa jest niewiele pieniędzy, to "nowa sytuacja". Dodał, że jeśli budżet zaczyna bardziej inwestować w stocznie, to jest to sygnał dla innych sektorów gospodarki, takich jak np. górnictwo, że powinny szukać pieniędzy na rynku. Zdaniem Pawlaka również jak najszybsza prywatyzacja sektora górniczego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ obecnie bardzo ważne jest, by podnieść wartość spółek górniczych. O konieczności "jak najszybszego zakończenia" procesu prywatyzacji górnictwa mówił portalowi Wirtualny Nowy Przemysł śląski poseł PO Tomasz Tomczykiewicz. Zdaniem Pawlaka kluczową sprawą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jest "dobry stan" spółek węglowych. "Dzisiaj paradoks polega na tym, że ten upiorny program redukowania możliwości wytwórczych zakończył się eliminacją wielu kopalń. Doprowadził do tego, że dzisiaj w Polsce brakuje węgla, a ten jest podstawą dla bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył wicepremier w rozmowie z PAP. Dodał, że zagrożeniem dla tego bezpieczeństwa mogą być nie problemy związane z dostawami gazu, ale brak inwestycji w górnictwie."Jeżeli minister finansów tego nie widzi, to można tylko ubolewać" - powiedział.

Reklama

Polska nie jest niczyim zakładnikiem, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na otwarciu XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wicepremier odniósł się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jego zdaniem, w zakresie dostaw surowców energetycznych potrzebna jest współpraca oraz długoterminowe umowy z innymi krajami. "Polska może sprowadzać ropę z dowolnych kierunków. Nie jesteśmy niczyimi +zakładnikami+" - podkreślił Pawlak.

Wiceszef polskiego rządu odniósł się również do nowych technologii gazyfikacji węgla i przypomniał, że 60 proc. bilansu energetycznego Polski stanowi węgiel.

"Może się okazać, że zasoby węgla w Polsce i na Ukrainie mogą być wystarczające w regionie" - powiedział Pawlak.

Polski wicepremier akcentował potencjał Europy Środkowo- Wschodniej. "Są to kraje, które mają dynamiczne gospodarki, dynamiczne społeczeństwa i rozwijają się bardzo szybko" - powiedział Pawlak. Jego zdaniem, region Europy Środkowo-Wschodniej ma szansę odegrać istotną rolę gospodarczą i polityczną w Europie i na świecie.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »