Reklama

Jest wstępna umowa Kompanii Węglowej z Węglokoksem ROW ws. sprzedaży czterech kopalń

Kompania Węglowa oraz Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy podpisały w poniedziałek przedwstępną warunkową umowę sprzedaży czterech tzw. kopalń rybnickich. Ma to być źródło środków na bieżącą działalność KW i początek tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Poniedziałkowy komunikat KW na stronie internetowej spółki wskazuje m.in., że podpisanie tej umowy jest etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa.

Reklama

"Zarządy spółek Kompania Węglowa SA oraz Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy, spółki zależnej Węglokoks SA, podpisały w poniedziałek (...) przedwstępną warunkową umowę sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części przedsiębiorstwa Kompanii Węglowej, wśród których znalazły się KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel, KWK Jankowice oraz KWK Chwałowice" - podano.

Na podstawie zawartej umowy Kompania Węglowa "otrzyma od spółki Węglokoks ROW zaliczkę". "Formalno-prawne przejęcie 4 rybnickich kopalń przez nowego właściciela nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym zgód administracyjnych i korporacyjnych" - zastrzega komunikat.

W kolejnych etapach planowane jest "równoczesne przeniesienie pozostałych w Kompanii Węglowej kopalń, które przeznaczone są do nowej spółki celowej stworzonej przez Węglokoks". W proces ten zaangażowane będą banki oraz obejmujący udziały nowi inwestorzy.

Według prezesa KW Krzysztofa Sędzikowskiego, "to ważny etap procesu naprawy" tej firmy. "Dalsze wdrażanie działań naprawczych polegać będzie na poprawie efektywności kopalń oraz budowie nowego, silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na trudnym rynku węgla" - powiedział cytowany w komunikacie Sędzikowski.

Prezes zarządu Węglokoks ROW Jerzy Polok podkreślił natomiast, że "dla spółki celowej Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy (Węglokoks ROW) podpisanie umowy oznacza finalizację procesu realizacji zasadniczego celu jej utworzenia, a jednocześnie konsekwentną realizację jednego z głównych celów strategii rozwoju spółki matki Węglokoks SA na lata 2010-2015, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie w sektor wydobywczy".

"To kolejny ważny etap w kierunku wzmacniania całej Grupy Kapitałowej i jednocześnie niezwykle istotny krok w procesie restrukturyzacji całej branży węgla kamiennego w Polsce" - ocenił cytowany w komunikacie Polok.

Według wcześniejszych informacji Sędzikowskiego, sprzedaż spółce Węglokoksu czterech tzw. kopalń rybnickich to pierwsze z zaplanowanych źródeł finansowania bieżącej działalności KW (w tym środków na wypłaty wynagrodzeń). Ma to być też pierwszy etap tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej, której 100 proc. udziałów będzie miał jeszcze wówczas Węglokoks.

Źródłem środków na działalność w kolejnym etapie zakładanej restrukturyzacji KW - do połowy roku - ma być sprzedaż Nowej Kompanii Węglowej kolejnych siedmiu obecnie planowanych do tego zakładów. Wówczas akcjonariat Nowej Kompanii Węglowej ma być już poszerzony o nowych inwestorów i to oni - wraz z Węglokoksem - mają sfinansować zakup od KW drugiej transzy kopalń.

Zgodnie z zawartym 17 stycznia porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami, pozostałe kopalnie KW (Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum) mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z perspektywą restrukturyzacji części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskania dla nich inwestorów lub tworzenia z nich spółek pracowniczych.

- - - - -

Enea nie rozmawia o objęciu udziałów Nowej Kompanii Węglowej

Enea nie rozmawia o objęciu udziałów Nowej Kompanii Węglowej - powiedział dziennikarzom prezes Krzysztof Zamasz w kuluarach forum Zmieniamy Polski Przemysł 2015.

Pytany o to, czy Enea rozmawia w sprawie objęcia udziałów Nowej Kompanii Węglowej, prezes powiedział: - Nie prowadzimy żadnych rozmów, nie ma takiego projektu.

Plan naprawczy Kompanii Węglowej przewiduje, że w drugim etapie nowi inwestorzy, prawdopodobnie spółki energetyczne, wykupią część kopalń od KW.

Na pytanie o konsolidację energetyki, Zamasz odpowiedział natomiast, że "patrząc na to, co dzieje się w Europie konsolidacja w sektorze jest nieuchronna".

Pytany, w jakich obszarach widziałby potencjalne synergie, Zamasz odpowiedział: "Myślę, że w ramach synergii inwestycyjnych konieczny jest byłby przegląd inwestycji w OZE", zaznaczając jednocześnie, że to ministerstwo pracuje nad całym projektem.

- - - - - -

Dwóch nowych członków zarządu Kompanii Węglowej

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej rozstrzygnęła w poniedziałek konkursy na stanowiska dwóch członków zarządu. Zostali nimi Przemysław Walczak (wiceprezes ds. pracy) oraz Andrzej Tor (wiceprezes ds. produkcji). Nie wyłoniono kandydata w konkursie na trzeciego wiceprezesa.

Postępowania te były następstwem rezygnacji czterech członków zarządu złożonych na ręce rady nadzorczej 19 stycznia br. Zrezygnowali wówczas: b. wiceprezes ds. pracy Piotr Rykala, b. wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Władysław Kulczycki, b. wiceprezes ds. produkcji Janusz Chmielewski oraz b. wiceprezes ds. restrukturyzacji i rozwoju Tomasz Jakubowski.

Kompanią Węglową od tego czasu zarządzał dwuosobowy zarząd (prezes Krzysztof Sędzikowski oraz wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Michał Sobel). W następnych dniach ogłoszono konkursy na trzy stanowiska: ds. finansów, ds. pracy i ds. produkcji. Rada nadzorcza zdecydowała o zmniejszeniu składu zarządu i rezygnacji ze stanowiska wiceprezesa ds. restrukturyzacji.

Jak poinformowała KW w poniedziałkowym komunikacie, Przemysław Walczak został powołany na stanowisko wiceprezesa ds. pracy KW już z dniem 9 lutego, a Andrzej Tor obejmie stanowisko wiceprezesa ds. produkcji z dniem 10 lutego.

"Rada Nadzorcza zakończyła postępowanie na stanowisko wiceprezesa do spraw ekonomiki i finansów bez wyłonienia kandydata na członka zarządu" - wyjaśniono w komunikacie.

W poniedziałek Kompania Węglowa podpisała również ze spółką Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy przedwstępną warunkową umowę sprzedaży czterech tzw. kopalń rybnickich. Ma to być źródło środków na bieżącą działalność firmy oraz początek tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej - zgodnie z planem naprawczym dla tej firmy, a także zawartym 17 stycznia porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami.

Tego dnia Węglokoks podał w komunikacie, że w skład zarządu będącej w organizacji spółki Węglokoks ROW z dniem 4 lutego zostali powołani Jerzy Polok (na stanowisko prezesa) oraz Krzysztof Rzyski (na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych). Pierwszy zarząd tej spółki ma składać się z dwóch członków.

Dowiedz się więcej na temat: Węglokoks SA | górnictwo | Kompania Węglowa SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »