Jest zgoda między bankami a Grupą Azoty. Porozumienie zostało przedłużone

Grupie Azoty udało się porozumieć z 13 instytucjami finansowymi. W środę spółka poinformowała o zawarciu aneksu do porozumienia, co ma umożliwić wypracowanie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy. Okres porozumienia został wydłużony do 25 kwietnia 2024 r.

Chodzi o porozumienie z: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim S.A., Santander Bankiem Polska S.A., Caixabank S.A. Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska S.A., Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander S.A., Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Jeszcze w poniedziałek podpisanie porozumienia stało pod znakiem zapytania - banki miały być zaniepokojone sytuacją związaną z przedłużającymi się inwestycjami spółki i związanymi z tym rosnącymi kosztami.

Reklama

"Emitent na bieżąco wypełnia zobowiązania"

"Zawarcie Aneksu do Porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach Umów o Finansowanie i niepodejmowanie przez Instytucje Finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów Umów o Finansowanie jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z Umów o Finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania Porozumienia, który to okres na podstawie Aneksu został przedłużony do 25 kwietnia 2024 roku" - przekazano w komunikacie.

Spółka przekazała, że aneks umożliwi kontynuowanie wypracowywania długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy Azoty. Dodano, że porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może być przedłużone.

"Emitent na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z Umów o Finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności" - dodano.

Grupa Azoty chce odbudować wiarygodność

Cytowany w komunikacie spółki wiceprezes Azotów Andrzej Skolmowski podkreślił, że priorytetem nowego zarządu Grupy jest przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji Grupy w możliwie najszybszym terminie. 

"Działania, które powinny być wypracowane od 1 czerwca 2023 roku, czyli od czasu, gdy spółka poinformowała o rozpoczęciu rozmów z instytucjami finansowymi, musimy zaplanować i wykonać w ciągu najbliższych kilku tygodni. To duże wyzwanie, ale jesteśmy zdeterminowani, aby odbudować wiarygodność Grupy Azoty i powrócić na drogę stabilnego działania" - dodał

Przedstawiciel Azotów zapewnił jednocześnie, że zgodnie z harmonogramem dostarczone zostaną dokumenty instytucjom finansującym. Firma stosuje się też do ustalonych ograniczeń w dokonywaniu rozporządzeń w zakresie planowanych inwestycji, udzielanych poręczeń lub gwarancji oraz zaciągania zobowiązań finansowych.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Azoty | zakłady azotowe Puławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »