Już nie tylko mech, oregano i trawa. Warszawa inwestuje w kolejne zielone torowiska
Mchu z ogrodu czy chodnika często się pozbywamy, tymczasem Warszawa w niego inwestuje. Torowiska z rozchodnikiem w stolicy to już często nie maty, a trawa, mech czy oregano. W 2024 roku powstają kolejne kilometry takich tras. Sprawdź, gdzie konkretnie.
Tylko do października ubiegłego roku blisko 33 km torów tramwajowych w Warszawie pokrytych było zieloną roślinnością. Pierwszy taki żywy dywan miał powierzchnię ponad 4300 m. kw., a do końca 2024 roku powstanie kolejnych kilkanaście kilometrów takich tras. Gdzie warto ich szukać?
Akcja sadzenie rozchodników przy torowiskach w Warszawie rozpoczęła się już kilka lat temu. Zielone torowiska mają już blisko 33 kilometry i tylko do końca bieżącego roku mają wydłużyć się do 47 km. A powstają nie tylko ze względów estetycznych. Od 2005 roku torowiska w stolicy obrasta trawa, a eksperymentalnie w Warszawie w 2017 roku na torowiskach pojawił się rozchodnik. Szybko okazało się, że jego zalet jest wiele. Taki rozchodnik:
- nie wymaga podlewania
- obniża poziom dźwięków emitowanych przez tramwaj
- filtruje spaliny tramwajów
- obniża temperaturę w swoich otoczeniu
- zatrzymuje w ziemi wodę
"Klasyczna konstrukcja torów tramwajowych zakłada wypełnienie przestrzeni między szynami tłuczniem albo betonem. Tak było jednak kiedyś - dziś, zgodnie z duchem czasu i zmiany myślenia o mieście, które może być jeszcze bardziej zielone, w miejscu mineralnych materiałów umieszcza się tzw. substrat - specjalną mieszankę, a na niej sadzi się rośliny", tłumaczą Tramwaje Warszawskie na swojej stronie.
Rozchodnik to tak naprawdę rośliny, które nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, a w najbliższym czasie mają stać się także bardziej różnorodne. Poza trawą i mchem w Warszawie już teraz na torowiskach znaleźć można pachnącą bazylię, wkrótce mają się pojawić także goździki, krwawnik i kilka rodzajów bylin.
- Teraz przy inwestycjach jako standard stosujemy rozchodnik zamiast trawy. Lepiej sprawdza się w warunkach miejskich: jest prostszy w utrzymaniu, nie wymaga podlewania. Jest to o tyle ważne, że wiemy jak suche i gorące jest nie tylko lato w Polsce. Rozchodnik ma jeszcze jedną zaletę - kwitnie wieloma kolorami. Na jednej z praskich ulic mamy aż dziewięć gatunków tej rośliny na jednym torowisku - tłumaczy Interii Biznes Urząd Miasta Warszawa.
Plany władz Warszawy zakładały, że w stolicy w tym roku zielone tory powstaną m.in. na Woli, Mokotowie i w Wilanowie. Zapytaliśmy Urząd Miasta Warszawa, na jakim etapie są prace. Władze stolicy tłumaczą, że do końca 2023 roku w Warszawie działało 30 odcinków, na których znajdują się zielone torowiska. To przede wszystkim trawa, którą na torowiskach spotkać można m.in. przy ul. Powstańców Śląskich, Mickiewicza, Marszałkowskiej, Rakowieckiej, Andersa i Wileńskiej. Z kolei rozchodniki to m.in.:
- ul. Obozowa na odcinku od ul. Płockiej do ul. Wawrzyszewskiej
- ul. Puławska na odcinku od ul. Madalińskiego do ul. Malczewskiego
- ul. Grochowska na odcinku od al. Zielenieckiej do ronda Wiatraczna
- Al. Jerozolimskie na odcinku od Placu Zawiszy do ul. Żelaznej
- ul. Puławska na odcinku od ul. Madalińskiego do ok. 80 m przed pl. Unii Lubelskiej
- W tym roku doszły nam nowo uruchomione odcinki tras tramwajowych, na których zastosowano rozchodnik: Kasprzaka + Wolska, Gagarina. Rozchodnik pojawi się także w ciągu budowanej trasy tramwajowej do Wilanowa - przekazuja nam władze Warszawy.
Zielona zabudowa torów docelowo ma pojawić się przy wszystkich kluczowych i strategicznych inwestycjach, czyli w miejscach, w których budowane jest nowe torowisko tramwajowe. Eko ozdobą torów tramwajowych mają być także drzewa. Miasto planuje posadzenie wysokich, wyrośniętych już drzew na trasach tramwajów i przy peronach, by pasażerowie na tramwaj mogli oczekiwać w cieniu.
Agnieszka Maciuła-Ziomek