Kamienie zamiast niklu. Na londyńskiej giełdzie handel wstrzymany

LME (London Metal Exchange) w zeszłym tygodniu ogłosiła, że anulowała dziewięć kontraktów na nikiel o wartości około 1,3 mln dolarów po odkryciu "nieprawidłowości" w pewnym magazynie, który, jak donosi Bloomberg, był własnością Access World.

Firma składowania metali szlachetnych Access World dostarczyła do handlowców surowcami Trafigura i Stratton Metals kamienie zamiast niklu zamówione za pośrednictwem London Metal Exchange (LME) - podaje agencja Reuters. LME anulowało dziewięć dokumentów potwierdzających posiadanie 54 ton niklu, który nie spełniał wymagań kontraktu. Nie wiadomo, czy nikiel, który kupiły Trafigura i Stratton Metals, był objęty dokumentem potwierdzającym posiadanie metali LME, ale źródła twierdzą, że ta sytuacja zaszkodzi zaufaniu do handlu niklem, zarówno globalnie, jak i w systemie LME.

Reklama

Przerwa w dostawach?

Spółki Access World, Trafigura i Stratton Metals odmówiły komentarza w tej sprawie. Handel niklem na LME jest odwołany do 27 marca po tym, jak LME stwierdziło problemy z magazynowanym metalem. Opóźnienie jest ciosem dla największego na świecie i najstarszego forum handlu metalami, które nawet przestawiło się w ostatnich miesiącach na handel według czasu azjatyckiego, aby zwiększyć płynność i ożywić swoje kontrakty na nikiel, którego wolumeny spadły od marca 2022 roku.

Trafigura niedawno skarżyła się, że w ładunkach, które powinny zawierać nikiel, dostarczanych zgodnie z kontraktami LME, odkryła "systematyczne oszustwa", które tego niklu nie zawierały. Jednak w zeszłym tygodniu Trafigura wskazała, że niezgodne z wymaganiami certyfikaty niklu, które anulowała LME, nie miały związku z tymi oszustwami. - Nie jesteśmy właścicielami żadnego z dziewięciu certyfikatów, które zostały unieważnione przez LME - poinformował szwajcarski handlarz.

Kłopot ma amerykański bank

Okazuje się, że to JPMorgan był właścicielem dziewięciu unieważnionych kontraktów, według osób zaznajomionych ze sprawą. Bank zarejestrował worki z materiałem jako dostarczane w stosunku do kontraktów LME na początku 2022 roku, powiedzieli ludzie, którzy poprosili o anonimowość.

Nie ma sugestii, że JPMorgan zrobił coś złego. Materiał był już wewnątrz magazynu Access World w Rotterdamie, kiedy bank kupił go kilka lat temu. Poza tym źródła z magazynów mówią, że podmiana kamieni na nikiel zostałaby wykryta, gdyby worki z brykietami niklowymi zostały zważone, co powinna zrobić firma magazynująca przed wprowadzeniem metali na certyfikat. Sprawdzenie wagi brykietów niklowych przed wprowadzeniem na certyfikat LME jest standardową procedurą operacyjną.

LME, należąca do Hong Kong Exchanges and Clearing, przypomniała w zeszłym tygodniu operatorom swojej sieci ponad 500 zatwierdzonych obiektów o surowych wymogach wagi wszystkich metali przed wprowadzeniem ich na certyfikat.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: nikiel | Metal Exchange London
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »