Kanał Nowa TV rozpocznie nadawanie 28 października
Nowa TV, nowy kanał Grupy ZPR Media, rozpocznie nadawanie 28 października br. - poinformował nadawca. Stacja ma być dostępna w uruchamianym właśnie ósmym multipleksie (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) oraz w sieciach kablowych i IPTV (jego dodanie zapowiedział m.in. operator sieci Asta-Net). Kanał pojawi się prawdopodobnie także w przekazie satelitarnym, ale nie są na razie znane szczegóły odnośnie tej formy nadawania - czy będzie to emisja niekodowana, tak jak w przypadku innych stacji tego nadawcy, i czy trafi na listy platform Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV.
Jak zapowiada nadawca, Nowa TV będzie ogólnodostępną, bezpłatną telewizją skierowaną do całej rodziny. W swoim portfolio ma programy o charakterze rozrywkowym, informacyjnym oraz seriale i filmy fabularne, jak również atrakcyjne propozycje dla dzieci.
Nowa TV ma być stacją blisko widza, oferować rozrywkę na najwyższym poziomie, a tematy podejmowane w programach publicystycznych oraz informacyjnych mają dotyczyć najważniejszych kwestii, interesujących widzów z każdego zakątka Polski.
Nadawca poinformował również, iż Tomasz Sygut został redaktorem naczelnym w nowym projekcie telewizyjnym Grupy ZPR Media. Będzie odpowiadał za produkcję audycji informacyjnych i publicystycznych w stacji Nowa TV.
- Chcemy, aby program informacyjny był wizytówką naszej stacji i w pełni odpowiadał oczekiwaniom jej widzów. Będziemy zaskakiwać, łamać konwencje, a także wprowadzać elementy, których dotychczas w informacjach nie było. Przede wszystkim zaś chcemy być blisko naszych widzów. Informować ich, ale też wskazywać fakty, które zmieniają i mają wpływ na ich codzienne życie. To nie będzie program złożony z kilku informacji, z których połowa dotyczy polityków i polityki. Ci pierwsi zaś nie będą jedynymi, którzy objaśniają ludziom świat. Będziemy dalej od polityki, a bliżej ludzi i ich spraw. Zależy nam na tym, żeby do naszych widzów mówić zrozumiałym językiem o sprawach, które ich najbardziej interesują - tak o koncepcji programów informacyjnych mówi Sygut.
Tomasz Sygut pracuje w mediach od 16 lat. Ostatnio był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) TVP (nadzorował wszystkie programy informacyjne TVP) i szefem TVP Info. Wcześniej pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Ośrodka Programów Regionalnych TVP, sekretarza programowego TVP Polonia, wydawcy programów publicystycznych "Punkt Widzenia" w TVP2 oraz "Newsroom" w TVP Info. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz prasowy. Publikował m.in. w "Przeglądzie", "Super Expressie" oraz gazetach regionalnych. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 roku był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "News".
Obecnie Grupa ZPR Media ma następujące kanały telewizyjne w swoim portfolio: Fokus TV (SD/HD), Eska TV (SD/HD), Vox Music TV, Hip Hop TV, Polo TV, Polo TV US, a także internetowe stacje Wawa TV, Polo Party TV, Eska Rock TV, Eska Party TV, Eska Best Music TV i Vox Old's Cool TV, które są dostępne w sieci w serwisie EskaGO. W przygotowaniu, obok kanału Nowa TV, jest też stacja 8TV.
Według wcześniejszych doniesień chce ruszyć w sieci z nowymi stacjami bazującymi na marce Fokus TV, takimi jak m.in. Fokus Historia, Fokus Geo i Fokus Investigation. Do Grupy ZPR Media należą ponadto również m.in.: serwisy internetowe, rozgłośnie Radio Eska, Radio Eska Rock, Radio Wawa, Radio Vox FM, broker IDMnet, wydawca dziennika "Super Express" czy czasopism "Żagle", "Podróże", "Murator", "Architektura - Murator", "Dobre wnętrze", "Moje mieszkanie", "M jak mieszkanie", "M jak mama" i "Zdrowie".
Grupa ZPR Media/satkurier.pl
--------------
Z końcem bieżącego roku aktualna oferta 23 bezpłatnych programów nadawanych w ramach NTC (Naziemna Telewizja Cyfrowa) poszerzy się o kolejne sześć lub siedem bezpłatnych programów. W zależności od decyzji TVP, która w MUX 8 nadawać będzie albo dwa programy (jeden w HD i jeden w SD), albo trzy programy (wszystkie w SD). Dla zwolenników NTC to dobra nowina, ale czy wszyscy będą mogli się nią cieszyć? Popatrzmy.
Plan kanałowy umożliwiający uruchomienie MUX 8 w postaci ogólnopolskiej sieci NTC w paśmie VHF (174-230 MHz) został uzgodniony w porozumieniu Genewa 2006 (GE-06).
Zgodnie z decyzją rezerwacyjną prezesa UKE z dnia 2 października 2015 roku, operator techniczny multipleksu MUX 8 musi zapewnić poziom sygnału umożliwiającego co najmniej odbiór stacjonarny (RPC1) na terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności. Powyższe oznacza, że poza zasięgiem sygnału MUX 8 może pozostać około 2-2,5 mln mieszkańców Polski.
Ponieważ decyzja rezerwacyjna określa minimum poziomu pokrycia sygnałowego MUX 8, zwolennicy NTC mają nadzieje, że operator techniczny MUX 8 znacząco zwiększy jego zasięg - wzorem MUX 3, którego zasięg wynosi 99,6 proc. (pokrycia ludnościowego).
Powszechnie dostępne na rynku oraz już użytkowane odbiorniki (zarówno telewizory, jak i tak zwane set-top-boksy) powinny się sprawdzić, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla telewizyjnych odbiorników cyfrowych (rozporządzenie ministra infrastruktury z 18 grudnia 2009 r. zostało zastąpione rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji z 7 lipca 2015 r., które jednak nie zmieniło wymagań w tej kwestii) powinny one pracować w paśmie VHF (174-230 MHz), a więc umożliwiać odbiór MUX 8.
Kto nie zobaczy, kto nie usłyszy programów nadawanych w MUX 8?
Z końcem bieżącego roku aktualna oferta 23 bezpłatnych programów nadawanych w ramach NTC (Naziemna Telewizja Cyfrowa) poszerzy się o kolejne sześć lub siedem bezpłatnych programów. W zależności od decyzji TVP, która w MUX 8 nadawać będzie albo dwa programy (jeden w HD i jeden w SD), albo trzy programy (wszystkie w SD). Dla zwolenników NTC to dobra nowina, ale czy wszyscy będą mogli się nią cieszyć? Popatrzmy.
W nowych budynkach nie powinno być problemu, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nowe budynki (tj. od początku 2013 r.) powinny być wyposażone w anteny i instalacje umożliwiające odbiór NTC w paśmie VHF (174-230 MHz). Ale już wiele spośród starszych budynków wielorodzinnych może nie posiadać odpowiedniej instalacji antenowej, a modernizacja istniejącej z reguły będzie stosunkowo kosztowna. Brak jest danych umożliwiających ocenę skali tego zjawiska.
Nie każdy widz w zasięgu MUX 8 będzie mógł odbierać sygnał przy pomocy anten odbiorczych, którymi obecnie dysponuje. Charakterystyka pasma MUX 8 sprawia, że na niektórych terenach objętych zasięgiem do odbioru sygnału z tego multipleksu potrzebna będzie antena o innej charakterystyce pasmowej, niż wymagana do odbioru sygnału z obecnych multipleksów.
Co więcej, z niektórych obiektów sygnał MUX 8 będzie nadawany z inną polaryzacją niż już istniejące multipleksy, a to zasadniczo oznacza konieczność rozbudowania instalacji o dodatkową antenę. Na szczęście, problem ten nie dotyczy całej sieci. Ponadto odbiór kanałów z MUX 8 będzie wymagał przestrojenia odbiornika i wyszukania nowych kanałów - co często dla niektórych osób, szczególnie starszych, może być dodatkowym problemem.
W tym zakresie widzowie nie napotkają żadnych problemów z tym związanych, ponieważ zgodnie z zaleceniem Sektora Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU, do kodowania sygnału wizji użyte będzie kodowanie H.264/AVC, zdolne do kodowania strumienia MP@L3 dla telewizji o standardowej rozdzielczości (SDTV) i HP@L4 dla telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV). Powyższe zgodne jest z wzmiankowanym już rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych telewizyjnych odbiorników cyfrowych, w którym określono, że dekoder sygnału wizji powinien dekodować strumienie cyfrowe wizji zgodne z zaleceniem ITU-T H.264 z ograniczeniami określonymi w ETSI TS 101 154 cz. 5.7 dla odbiornika 25 Hz H.264/AVC zdolnego do dekodowania strumieni HP@L4 telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV) oraz zdolnego do dekodowania strumieni MP@L3 telewizji o standardowej rozdzielczości (SDTV).
Dla odbiorców NTC, którzy wykorzystują urządzenia odbiorcze starszego typu (szczególnie STB), może tutaj wystąpić problem z odbiorem dźwięku. Zgodnie z decyzją rezerwacyjna operator techniczny MUX 8 zobowiązany jest do kodowania sygnału fonii w następujący sposób: E-AC-3 (Dolby Digital+) zgodnie z normą ETSI TS 102 366 V 1.1.1 z późniejszymi zmianami - Standard cyfrowej kompresji fonii /AC-3, Enhanced AC-3/).
Zgodnie cytowanym już rozporządzeniem, dekoder sygnału fonii powinien dekodować strumienie cyfrowe fonii zakodowane zgodnie z MPEG-2 Warstwa II zgodnie z ISO/IEC 13818-3 i ograniczeniami zawartymi w ETSI TS 101 154 cz. 6.1 oraz E-AC-3 zgodnie z ETSI TS 102 366 i ograniczeniami zawartymi w cz. 6.2 ETSI TS 101 154. Jednakże, jak wynika z praktyki, pewna liczba spośród starszych urządzeń nie wspiera standardu E-AC-3 (Dolby Digital+), a tylko MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital).
Wśród najstarszych generacji STB zdarzają się również takie, które nie wspierają nawet standardu E-AC-3. Dlatego do dzisiaj w DVB-T nadawcy nadają ciągle podstawową ścieżkę stereofoniczną zgodną z MPEG-2 Warstwa II. Należy przypomnieć, że jedna z prób wyłączenia w poprzednich latach emisji sygnału stereofonicznego w NTC skończyła się totalnym zamieszaniem i szybkim powrotem do emisji programów z MPEG-2 Warstwa II.
Dlatego też, mając również na uwadze minimalizację kosztów adaptacji instalacji oraz odbiorników dla MUX 8 i niezależnie od nakazanego decyzją rezerwacyjną systemu kodowania fonii, operator techniczny MUX 8 powinien (wzorem innych multipleksów) emitować dodatkowo dźwięk w standardzie MPEG-2 Warstwa II.
Zapraszam do dyskusji.
Wiesław Łodzikowski, SatKurier