Karta ubezpieczeniowa od NFZ to wielkie oszczędności. Warto mieć EKUZ

Karta Narodowego Funduszu Zdrowia, a dokładnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to kawałek plastiku, który pozwala uchronić przed sporymi wydatkami. Kto może wyrobić taką kartę i jakie daje zabezpieczenie? Wyjaśniamy. Ta wiedza i zadbanie o posiadanie kawałka niepozornej, niebieskiej karty od NFZ często przynosi nie tylko wielkie oszczędności, ale eliminuje również element stresowy związany z nieprzewidzianymi wydarzeniami.

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje szereg udogodnień, które nie są bezpośrednio związane z leczeniem u lekarzy w lokalnych ośrodkach zdrowia. Warto wiedzieć, że karta wydawana przez NFZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczeniowa Zdrowotnego (EKUZ) to coś, co przyda się większości Polaków.

Karta ubezpieczeniowa od NFZ: Komu należy się EKUZ?

EKUZ to karta wydawana zupełnie za darmo. Podczas wydawania jej przez właściwym oddział NFZ nie trzeba zapłacić ani złotówki. Co więcej, poza standardową niebieską kartą, przygotowano również drugą wersję. Dostępna jest ona dla osób niewidomych i niedowidzących, gdyż na dokumencie naklejana jest specjalna naklejka z tekstem w alfabecie Braille’a.  

Reklama

Do posiadania karty ubezpieczeniowej od NFZ uprawnione są tylko i wyłącznie osoby, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub mające prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi

Gzie obowiązuje EKUZ?

Karta ubezpieczeniowa od NFZ ma zabezpieczyć Polaków przed kosztami związanymi z leczeniem za granicą. EKUZ pozwala zatem do korzystania z publicznej opieki medycznej poza granicami kraju. NFZ zastrzega, że analogicznie jak w przypadku polskiego rynku usług medycznych, nie wszyscy lekarze świadczą usługi w formie publicznej.  

Wyjeżdżasz za granicę na mniej niż 12 miesięcy? Warto mieć EKUZ i sprawdzić, czy kraj, do którego jedziesz, honoruje tę formę pokrycia kosztów leczenia. Oto lista krajów, gdzie dzięki karcie ubezpieczeniowej od NFZ skorzystasz z pomocy medycznej za darmo: 

  • kraje Unii Europejskiej,
  • Wielka Brytania,
  • Szwajcaria,
  • Islandia,
  • Norwegia,
  • Liechtenstein,
  • terytoria zamorskie Frnacji: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • terytoria zamorskie Hiszpanii: Majorka, Wyspy Kanaryjskie,
  • terytoria zamorskie Portugalii: Azory, Madera.

Warto mieć EKUZ, karta ubezpieczeniowa od NFZ daje szereg uprawnień

Skorzystanie z pomocy medycznej w krajach, gdzie obowiązuje EKUZ, jest możliwe tylko w momencie jednoczesnego okazania z kartą dowodu tożsamości. NFZ podkreśla jednak, że mimo iż EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych aż do końca pobytu, to muszą mieć one charakter niezbędny. Leczenie planowane nie jest refundowane

Oznacza to, iż w przypadku zatrucia pokarmowego, złamania nogi lub ręki, czy nagłej potrzeby zszycia rany nie zapłacimy za tę usługę złotówki. Osoby chcące jednak wykorzystać tę możliwość do uniknięcia płacenia za leczenie w ośrodkach za granicą nie będą mógł tego zrobić. 

"Z tą kartą nie licz na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli Cię ząb, dentysta Ci pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju (np. dostaniesz tańsze wypełnienie). [...]  EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. [...] EKUZ dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Na wypadek śmierci albo utraty bagażu ubezpiecz się komercyjnie" - czytamy w zbiorze wiedzy na temat karty ubezpieczeniowej od NFZ na rządowej stronie pacjent.gov. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia | EKUZ | Karta EKUZ | leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »