Karta wędkarska 2022. Ile kosztuje i jak zdać egzamin, by ją wyrobić?
Karta wędkarska to dokument, który uprawnia do amatorskiego połowu ryb. Kto może się o nią ubiegać, ile kosztuje karta rybacka w 2022 roku i jak ją wyrobić? Odpowiadamy i wyjaśniamy również, jak wygląda kwestia opłat za pozwolenie na łowienie ryb w obrębie "Wód Polskich" w całym kraju. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wędkowaniu w Polsce!
Karta wędkarska, która na chwilę obecną upoważnia do amatorskiego połowu ryb, już wkrótce może przestać obowiązywać w Polsce. Janusz Wrona, szef Departamentu Rybactwa w rozmowie z Piotrem Cierpuchą z PGW "Wody Polskie" wyjaśnił, że "metody zdawania egzaminu i otrzymywanie karty zdewaluowały się - to są rozwiązania z poprzedniej epoki".
Co miał na myśli, wypowiadając te słowa i jakie są plany rządu odnośnie do wędkarstwa w Polsce? Ile kosztuje egzamin na kartę wędkarską i jak ją wyrobić? Wyjaśniamy i odpowiadamy na pytanie, ile trzeba zapłacić za pozwolenie na łowienie ryb w obrębie "Wód Polskich".
Ustawa o rybactwie śródlądowym oraz ustawa o rybołówstwie morskim to akty prawne, które regulują amatorski połów ryb w Polsce i stanowią podstawę dla pozostałych przepisów dotyczących wędkarstwa w naszym kraju. Pierwszy z nich jasno mówi o tym, że aby łowić w polskich wodach śródlądowych, trzeba posiadać kartę wędkarską.
- Karta wędkarska to dokument, który jest ważny dożywotnio.
- O kartę wędkarską mogą ubiegać się dorośli oraz młodzież od 14 roku życia.
- Kartę wędkarską wydaje starostwo powiatowe.
- Warunkiem otrzymania dokumentu upoważniającego do łowienia ryb, jest zdanie egzaminu na kartę wędkarską, który przeprowadza Polski Związek Wędkarski, a następnie złożenie wniosku o wydanie Karty wędkarskiej w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.
A, ile kosztuje karta wędkarska? Koszt egzaminu na kartę wędkarską to około 30 złotych za sam egzamin przed komisją PZW oraz 10 zł opłaty skarbowej za złożenie podania o wydanie samego dokumentu. Do tej kwoty należy doliczyć również opłatę za zdjęcie i koszty związane z wykupieniem zezwolenia na połów ryb.
Jak zdać egzamin na kartę wędkarską? Osoby, które chciałyby sprawdzić, jakich pytań mogą spodziewać się podczas egzaminu na kartę wędkarską, przykłady mogą znaleźć na stronie kartawędkarska.pl.
Dotyczą one jednak zasadniczo podstawowej wiedzy odnośnie prawa i sprzętu wędkarskiego, łowisk oraz poszczególnych gatunków ryb. Trzeba wiedzieć m.in., jakie mają wymiary oraz, które gatunki są objęte ochroną prawną.
Egzamin na kartę wędkarską może odbywać się w formie ustnej lub pisemnej, w zależności od wyboru, jakiego dokona komisja egzaminacyjna. Aby otrzymać dokument, trzeba uzyskać minimum 60 procent poprawnych odpowiedzi.
Chociaż rząd zapowiedział, że ma w planach stopniowe odchodzenie od formalności, jak na razie lepiej mieć dokumenty przy sobie, aby 200 złotych mandatu za brak karty wędkarskiej. Organy, które mają prawo kontrolować nas podczas łowienia ryb to:
- Państwowa Straż Rybacka
- Policja Państwowa
- Społeczna Straż Ochrony Mienia PZW
- Społeczna Straż Rybacka
- Straż Łowiecka
- Straż Leśna
- Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych
Mandatu za brak karty wędkarskiej nie dostaniemy, łowiąc ryby bez karty wędkarskiej w zbiornikach komercyjnych. W przypadku prywatnych akwenów wodnych na ogół wystarczy wniesienie opłaty u ich właściciela. W niektórych sytuacjach bez karty wędkarskiej można również korzystać ze zbiorników PZW.
- Karty wędkarskiej nie muszą posiadać osoby poniżej 14 roku życia, jednak mogą one łowić wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która posiada ten dokument.
- Obcokrajowcy czasowo przebywający na terytorium Polski.
Od 1 stycznia 2022 w Polsce obowiązuje jednolita opłata 250 złotych za łowienie ryb w akwenach znajdujących się w jurysdykcji "Wód Polskich". Poinformował o tym podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, który na początku roku zapowiedział, że liczba 27 obwodów, początkowo biorących udział w projekcie, będzie się systematycznie powiększać.
Priorytetem rządu jest również przygotowanie innych rozwiązań, które wyjdą naprzeciw wędkarzom i będą promować wędkarstwo, stąd w Wodach Polskich utworzono specjalny departament rybacki. Jego zadaniem jest m.in. dbanie o ochronę środowiska i stanu zarybienia wód.
Na tym, jednak nie koniec zmian. Kolejnym krokiem, który ma spopularyzować wędkarstwo w Polsce, jest stopniowa likwidacja kart wędkarskich, które upoważniają do amatorskiego połowu.
Zdaniem szefa Departamentu Rybactwa, Janusza Wrony jest to "dokument do niczego niepotrzebny". Uważa on bowiem, że informacje na temat łowienia ryb można bez problemu znaleźć w internecie.
Czytaj również:
Na ryby bez karty wędkarskiej? Rząd chce uprościć wędkowanie!
Wędkarstwo: 2645 ryb w 24 godziny. Jak to możliwe?
Zobacz także: