Katowice szukają wolontariuszy na szczyt klimatyczny
Urząd Miasta w Katowicach poszukuje wolontariuszy chcących pracować podczas Szczytu Klimatycznego (COP24), który odbędzie się w grudniu. Do Katowic przybędzie wtedy 30 tys. gości z blisko 200 krajów, by wyznaczyć najważniejsze kierunki ochrony klimatu.
"Organizacja tak dużego wydarzenia to olbrzymie logistyczne wyzwanie, wymagające współpracy wielu osób i podmiotów z całego kraju, a także wsparcia ochotników. Dzięki pracy wolontariuszy uczestnicy spotkania będą mogli swobodnie poruszać się po mieście i korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji" - zapowiedziała pełnomocniczka prezydenta Katowic ds. organizacji pozarządowych Agnieszka Lis.
Wolontariusze mają pracować w Katowicach i w Krakowie przy obsłudze punktów informacyjnych w miejscach ważnych dla gości konferencji, m.in. na terenie dworców i lotnisk, w hotelach, w centrach informacji turystycznej, czy w miejskiej strefie wystawienniczej, gdzie będą się prezentować organizacje pozarządowe i aktywiści.
Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia, posługująca się językiem angielskim na poziomie umożliwiającym komunikację z uczestnikami konferencji, dyspozycyjna w terminie od 26 listopada do 20 grudnia.
Mile widziane jest doświadczenie wolontariackie, znajomość innych języków obcych (np. francuski, hiszpański, rosyjski, niemiecki lub inne) i umiejętność pracy w zespole. Dodatkowymi atutami będzie wiedza z zakresu ekologii, ochrony środowiska, stosunków międzynarodowych czy międzynarodowej współpracy gospodarczej. "Zależy nam, by wolontariusze COP24 stali się zgranym i przyjacielskim zespołem, który sprawi, że goście konferencji będą w Katowicach czuli się jak u siebie" - podkreślają katowiccy urzędnicy.
Każdy wolontariusz otrzyma pakiet, w skład którego wejdzie strój, identyfikator, pamiątkowe gadżety i certyfikat. Podczas pracy ma zapewniony ciepły posiłek i napoje, ubezpieczenie NNW oraz dostęp do bezpłatnej komunikacji publicznej. Chętni mogą liczyć na zaświadczenia dotyczące realizacji praktyk studenckich.
Osoby zainteresowane wolontariatem podczas COP24 powinny wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny pod adresem: http://katowice.eu/Strony/Wolontariat-COP24.aspx, a następnie wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej.
Planowany termin rozstrzygnięcia rekrutacji to 15 października br. Wolontariusze zakwalifikowani do udziału w projekcie wezmą udział w obowiązkowych szkoleniach, które odbędą się w listopadzie w Katowicach.
Szczyt klimatyczny w Katowicach odbędzie się między 3 a 14 grudnia. Konferencje Stron (Conferences of the Parties - COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.
W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu ds. organizacji Konferencji COP24. W spotkaniu wzięli udział Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek, jak również przedstawiciele służb państwowych oraz samorządu województwa śląskiego.
Zadaniem zespołu jest koordynacja działań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem 24. sesji największej i najważniejszej globalnej konferencji ONZ dotyczącej polityki klimatycznej.
"Przygotowania do szczytu idą w dobrym kierunku. Realizujemy kolejne założenia i mam nadzieję, że również na tym spotkaniu zapadną kluczowe decyzje, które przyczynią się do organizacyjnego sukcesu Polski" - powiedział Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek.
Wśród omówionych zagadnień związanych z organizacją Konferencji COP24 znalazły się kwestie logistyczne, bezpieczeństwa delegatów oraz zapewnienia obsługi transportowej. Każdy z przedstawicieli poszczególnych jednostek przedstawił ze swojej strony stan przygotowań do szczytu.
"Do konferencji w Katowicach pozostało 101 dni. To będzie bardzo intensywny czas, ale jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Mamy w tym przecież duże doświadczenie spośród wszystkich 196 krajów stron Konwencji. Szczyt klimatyczny Polska jako kraj gospodarz organizuje po raz trzeci" - mówił Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek.
Wkrótce zostanie również wyłoniony operator logistyczny na organizację konferencji COP24. Wykonawca zabezpieczy wydarzenie logistycznie i organizacyjnie. Podpisanie umowy umożliwi też rozpoczęcie prac, co zagwarantuje realizację zaplecza dla funkcjonowania konferencji COP24.
Szczyt ONZ COP24
Odbywające się corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach.
Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii i rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.