Reklama

KE zaleca Polsce podwyższenie wieku emerytalnego

Polska powinna podjąć działania mające na celu podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego - napisano w semestrze europejskim Komisji Europejskiej.

Dodano, że Polska powinna również poprawić skuteczność wydatków publicznych, ograniczyć obniżone stawki VAT oraz usunąć bariery inwestycyjne.

"W celu zapewnienia stabilności i adekwatności systemu emerytalnego zaleca się podjęcie działań mających na celu podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego i rozpoczęcie reform preferencyjnych rozwiązań emerytalnych" - napisano.

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że poprawy wymaga również rynek pracy.

"Zaleca się podjęcie kroków w celu zwiększenia poziomu uczestnictwa w rynku pracy, w szczególności w przypadku kobiet, osób o niskim poziomie kwalifikacji oraz osób starszych, w tym poprzez sprzyjanie rozwojowi adekwatnych umiejętności oraz usunięciu przeszkód utrudniających wprowadzenie bardziej stałych typów zatrudnienia" - napisano.

Reklama

Autorzy raportu zaznaczyli, że w 2018 r. Polska powinna podjąć znaczne wysiłki na rzecz poprawy sytuacji fiskalnej. "Polska powinna podjąć kroki w celu poprawienia skuteczności wydatków publicznych oraz ograniczenia obniżonych stawek VAT" - napisano w raporcie.

KE zaleciała również "przedsięwzięcie środków w celu usunięcia barier inwestycyjnych, szczególnie w sektorze transportowym".

----------

KE pozytywnie ocenia polskie finanse, ale widzi ryzyka w przyszłości

KE pozytywnie ocenia polskie finanse publiczne, ale widzi ryzyka w przyszłości. Uważa, że nasz kraj powinien poprawić skuteczność wydatków publicznych i ograniczyć wykorzystanie obniżonych stawek VAT. Jednocześnie zachęca do zwiększania efektywnego wieku emerytalnego w naszym kraju.

KE przedstawiła w poniedziałek zalecenia dla poszczególnych krajów unijnych na ten rok, w których zawarła wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy. Znalazły się w nich również rekomendacje dla Polski.

KE wskazała, że choć obecnie Polska nie doświadcza "nierównowag makroekonomicznych" i nie ma problemów ze swoją polityką fiskalną, to mogą one pojawić się w przyszłości - w 2018 r. - Muszą być podjęte odpowiednie działania, ponieważ istnieją ryzyka w 2018 roku - powiedział na konferencji komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. Te działania - jak mówił - to m.in. ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT i poprawa efektywności wydatków publicznych. - Dostrzegamy poprawę w poborze podatków, jednak dalej rekomendujemy ograniczenie wykorzystania obniżonych stawek VAT - zaznaczył.

KE zarekomendowała też podjęcie działań na rzecz zwiększenia liczby osób pracujących w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o kobiety, gorzej wykształconych i starszych. Komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen zwróciła uwagę na ostatnią reformę obniżająca wiek emerytalny.

- Wiemy, że mamy starzejące się społeczeństwo, a to oznacza, że trzeba od tego dostosować systemy emerytalne. Jeśli się tego nie zrobi, ludzie będą mieli niższe emerytury i pojawi się ryzyko ubóstwa wśród ludzi na emeryturze. (...) Wiemy, że Polska poszła inną drogą i obniżyła wiek emerytalny. Istnieje więc ryzyko dla stabilności systemu i dlatego zwracamy się od Polski, żeby przyjrzała się temu, podjęła odpowiednie działania i podwyższyła efektywny wiek emerytalny oraz zreformowała preferencyjne części systemu emerytalnego - powiedziała Thyssen.

KE zaleciła również "przedsięwzięcie środków w celu usunięcia barier inwestycyjnych, szczególnie w sektorze transportowym".

W połowie maja Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2 proc. do 3,5 proc. w 2017 r. oraz z 3,1 proc. do 3,2 proc. w 2018 r. Według Komisji, polskie PKB będzie rosło szybciej dzięki odbiciu w inwestycjach i solidnemu wzrostowi prywatnej konsumpcji. KE w swoich prognozach zwróciła uwagę na dobrą sytuację na polskim rynku pracy - bezrobocie ma spadać z poziomu 6,2 proc. w 2016 r. do 5,2 proc. w tym roku, a w 2018 r. ma osiągnąć 4,4 proc. Jest to bezrobocie liczone metodą Eurostatu.

Jednocześnie, według prognoz KE, w Polsce wzrosnąć ma deficyt sektora finansów - ma wynieść w tym roku 2,9 proc. i tyle samo w przyszłym roku. Według KE, stanie się tak z powodu wzrostu inwestycji publicznych i wydatków socjalnych. KE szacuje, że deficyt w 2016 r. wyniósł 2,4 proc. W Polsce, według Komisji, ma nastąpić także wzrost inflacji - do 1,8 proc. w tym roku i 2,1 proc. w 2018 roku.

W poniedziałek Komisja Europejska zarekomendowała też zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Chorwacji i Portugalii. W swej ocenie sytuacji gospodarczej KE zwróciła uwagę, że państwa unijne powinny wykorzystać ożywienie koniunktury, by wprowadzać reformy.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | emerytura | wiek emerytalny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »