KHW: Czekają ich masowe odejścia?

Katowicki Holding Węglowy (KHW), który w tym roku uruchomił program dobrowolnych odejść, adresowany do pracowników administracji uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych, w przyszłym roku rozszerzy program także o inne osoby pracujące na powierzchni.

Katowicki Holding Węglowy (KHW), który w tym roku uruchomił program dobrowolnych odejść, adresowany do pracowników administracji uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych, w przyszłym roku rozszerzy program także o inne osoby pracujące na powierzchni.

"Rozpoczęliśmy już prace nad takim programem. To odpowiedź na sygnały ze strony pracowników, głównie administracji, którzy chcieliby dobrowolnie odejść z pracy, ale nie spełniają warunków tegorocznego programu" - powiedział we wtorek prezes KHW Stanisław Gajos.

Przypomniał, że częścią zatwierdzonej już przez ministra gospodarki strategii KHW do 2020 r. (holding jest pierwszą spółką węglową, która ma zatwierdzoną strategię) jest plan utworzenia wspólnego centrum usług (księgowych, finansowych, administracyjnych itp.) dla wszystkich kopalń KHW. Oznacza to konieczność stopniowego zmniejszania zatrudnienia w administracji.

Reklama

"Szacujemy, że zainteresowanych skorzystaniem z nowego programu dobrowolnych odejść może być kilkaset, do ok. tysiąca osób" - powiedział prezes.

Gajos zastrzegł, że odejścia muszą być rozłożone w czasie, a ich tempo zależeć będzie także od wysokości środków, jakie holding będzie w stanie przeznaczyć na odprawy. Szczegółowe zasady kształtowania odpraw nie zostały jeszcze ustalone.

W ramach trwającego w tym roku programu, adresowanego do pracowników administracji uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych, osoby odchodzące mogą otrzymać od 50 do 99 tys. zł, w zależności przede wszystkim od liczby miesięcy, jakie pozostały im jeszcze do właściwej emerytury. Odprawy w przyszłorocznym programie mają być na pewno nie niższe od tegorocznych.

Tegoroczny program skierowano do 259 osób uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych. Jak poinformował Wojciech Jaros z KHW, dotychczas zainteresowanie wykazało ok. 170 osób. 42 z nich już odeszły z pracy, a 24 wnioski są w trakcie załatwiania. Pozostali chętni nie złożyli˙jeszcze formalnych wniosków˙- są w trakcie podejmowania decyzji lub kompletowania dokumentów.

Proponowana pracownikom rekompensata zawiera standardową trzymiesięczną odprawę, powiększoną o dodatkowe środki; ich wysokość zależy głównie od ilości miesięcy, jakie pozostały jeszcze pracownikowi do emerytury. Jeżeli z programu skorzystają wszyscy uprawnieni, będzie on kosztował do 25 mln zł.

KHW to pierwsza górnicza spółka, która zdecydowała się na taki program. Holding od dawna planuje stworzenie z większości swoich zakładów jednej megakopalni, która będzie w stanie bardziej elastycznie reagować na sytuację na rynku w zakresie ilości wydobycia i struktury kosztów.

Osobno pozostanie katowicka kopalnia "Wujek" i zależna od KHW kopalnia "Kazimierz-Juliusz". Kopalnia "Wieczorek", gdzie za kilka lat skończy się węgiel, ma być podstawą stworzenia holdingowego przedsiębiorstwa robót i usług górniczych. Również w siedzibie "Wieczorka" ma być ulokowane wspólne centrum księgowo-administracyjne.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu KHW, w wyniku tworzenia magakopalni nikt nie zostanie zwolniony. Scalanie struktur wymusi jednak przesunięcia i zmiany, głównie w administracji. Stąd program dobrowolnych odejść, adresowany do jej pracowników.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to jedna z trzech największych spółek węglowych. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21 tys. osób i wydobywają ok. 14-15 mln ton węgla rocznie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kopalnia | Holding | odeszli | Katowicki Holding Węglowy SA | KHW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »