Kiedy warto skorygować zeznanie?

Zobowiązania podatkowe przedawniają się dopiero po 5 latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Z jednej strony jest to niekorzystne dla podatników - urząd ma dużo czasu na kontrolę.

Z drugiej jednak strony, podatnicy mają w tym czasie możliwość złożenia korekty zeznania - także na swoją korzyść.

Często zdarza się, że już po złożeniu zeznania rocznego znajdujemy w domu fakturę, którą zapomnieliśmy uwzględnić w deklaracji. Zdarza się także, że dopiero po pewnym czasie uświadamiamy sobie, że przysługiwało nam prawo do ulgi. W takim przypadku warto pomyśleć o korekcie deklaracji - szczególnie gdy pominięta kwota była znaczna.

Przepisy dają nam na korektę stosunkowo dużo czasu. Możemy jej dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. A te przedawniają się po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Reklama

W przypadku podatku dochodowego obowiązek podatkowy powstaje w terminie złożenia zeznania rocznego. Oznacza to, że z dniem 31 grudnia 2005 r. przedawniły się zobowiązania za 1999 r. (zeznanie składane było w 2000 r.). Natomiast do końca 2006 r. podatnicy mogą jeszcze składać korekty za rok 2000 r.

Na jakich drukach dokonywać korekt

Pierwszym problemem, z jakim spotykają się podatnicy jest odpowiedź na pytanie - na jakich drukach dokonywać korekt? Ponieważ rozporządzenia ministra finansów określają wzory na poszczególne lata to należy stosować zeznania obowiązujące w roku, za który zamierzamy złożyć deklarację korygującą. Stosowne wzory można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl.

W jakich sytuacjach podatnicy nie mogą składać korekty

Zasady korygowania deklaracji zawarte są w Ordynacji podatkowej. Stanowi ona, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uprawnienie do skorygowania deklaracji:

- ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
- przysługuje nadal po zakończeniu:
a)kontroli podatkowej,
b)postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Czy podatnik może zostać ukarany za korektę zeznania

Jeszcze do niedawna korekta deklaracji wiązała się z koniecznością zgłoszenia tzw. czynnego żalu, czyli zastosowaniem instytucji zawartej w art. 16 kodeksu karnego skarbowego. W przeciwnym wypadku podatnik narażał się na zawarte w tym kodeksie sankcje za podanie nieprawidłowych danych. Od 1 września 2005 r. nie ma już wątpliwości, że prawidłowo dokonana korekta zwalnia z odpowiedzialności karno-skarbowej. Stanowi o tym wyraźnie art. 16a kodeksu karnego skarbowego.

W myśl tego przepisu nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną - w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa - korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Konrad Piłat

INTERIA.PL/Gazeta Prawna

brak
Dowiedz się więcej na temat: zeznanie | podatnicy | zeznania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »