Reklama

Kiedy węgiel trafi do samorządów? PGG wskazuje termin

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zapewnili, że samorządy, które zamówiły węgiel w PGG, otrzymają surowiec najpóźniej do świąt Bożego Narodzenia. Największy polski producent węgla podpisał umowy w tej sprawie z ok. 500 samorządami.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Jako PGG dajemy gwarancję, że wszystkie samorządy, które zawarły z nami umowę, dostaną węgiel w jak najszybszym czasie, jeszcze przed świętami" - zapewnił wiceprezes spółki ds. sprzedaży Adam Gorszanów, cytowany we wtorkowej informacji PGG.

120 punktów w całym kraju

Dystrybucja węgla z PGG w gminach opiera się przede wszystkim na składach, będących tzw. kwalifikowanymi dostawcami węgla z tej spółki - takich punktów jest w całym kraju ponad 120.

Reklama

Polska Grupa Górnicza dostarcza węgiel dla samorządów głównie w południowej i środkowej Polsce - w sumie to około pół tysiąca gmin. Samorządy zgłaszały zapotrzebowanie na węgiel przez portal cieplo.gov.pl.

Do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono sześć podmiotów - spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Oprócz PGG są to: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Zauważalna obniżka cen węgla w składach

Jak szacował niedawno prezes PGG Tomasz Rogala, do końca tego roku do gmin trafi ok. 550-600 tys. ton węgla opałowego z kopalń tej największej górniczej spółki.

Eksperci PGG wskazują, iż bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl. W stosunku do października, średnia cena tony węgla w sprzedaży detalicznej jest w listopadzie o 13 proc. niższa i wynosi 2617 zł brutto - wynika z danych PGG.

Węgiel zamówiony przez samorządy ma trafiać do gmin równomiernie, adekwatnie do potrzeb w poszczególnych miejscowościach. W dystrybucji PGG wykorzystuje swoją sieć kwalifikowanych dostawców węgla, w której działa obecnie ponad 120 składów tego paliwa w całej Polsce. Obecnie, w czasie sprzedaży paliwa samorządom, węgiel opałowy luzem nie jest dostępny w sklepie internetowym PGG, gdzie do odwołania można kupić tylko węgiel paczkowany oraz miał węglowy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | samorządy | PGG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »