Kiedyś siedziba SLD, potem kultowa restauracja. Budynek z historią idzie do rozbiórki

Na Lato znika z gastronomicznej mapy Warszawy. Popularny lokal mieścił się w kamienicy z lat 30. XX wieku przy ulicy Rozbrat 44a. Wcześniej przez 20 lat swoją siedzibę miał tam Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), a w PRL-u budynek użytkowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Gmach został sprzedany w 2011 roku, jednak od tego czasu zdążył zmienić właściciela. Już wiadomo, jakie plany wobec atrakcyjnej działki w centrum Warszawy ma nowy inwestor.

"Każda historia ma swój koniec. Po 10 latach działalności (...) Na Lato zamyka się w tym roku, budynek w którym się mieści znika z powierzchni ziemi" - podali pod koniec lipca w mediach społecznościowych właściciele lokalu.

Na Lato, klub połączony z restauracją, przez kilka sezonów był jednym z ulubionych lokali warszawiaków. Można tu było spotkać zarówno celebrytów, biznesmenów, jak i mieszkańców stolicy szukających dobrej rozrywki. Miejsce zamyka się jednak na stałe, a budynek, w którym działało, zostanie rozebrany.

Stara siedziba SLD poszła na sprzedaż

Działka, na której położony jest budynek, znajduje się na Solcu, w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. To południowa część warszawskiego Śródmieścia, w pobliżu której znajdują się m. in. budynki Sejmu i Senat. Sam budynek przy Rozbrat 44a powstał w latach 30. XX wieku.

Reklama

W samym budynku jeszcze nie tak dawno mieściła się siedziba Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Partia sprzedała go firmie Radius Projekt w 2011 roku za kwotę 35 mln złotych.

Budynek na Rozbrat to były resztki, na których użytkowanie nowa partia lewicowa dostała zgodę po 1989 roku, gdy wyprzedawano majątek PRL. Byliśmy tam w zwartym gronie i dyskutowaliśmy o doniosłych sprawach, zastanawialiśmy się, czy do nowej Polski da się wprowadzić wartości lewicowe - mówił w 2012 roku o historii budynku były premier Józef Oleksy w TVN24. - Cały kompleks, budynki, parkingi - był bardzo dobry. Była normalna, mała restauracyjka, która miała swój folklor ruchu politycznego, ale po różnych ekscesach została zamknięta - dodawał. 

W PRL w budynku przy Rozbrat 44a mieściło się centrum szkoleniowe Komitetu Centralnego PZPR. 

Na Lato podzieli los Syreniego Śpiewu

W skład dawnej siedziby partii poza budynkiem przy Rozbrat wchodziły też hotel przy ul. Szarej 10a i przylegający do niego modernistyczny pawilon, który mieścił się klub Syreni Śpiew. Jego zamknięcie w związku z planami Radius Projekt także mocno zapisało się w pamięci bywalców warszawskich lokali. 

Radius Projekt od 2016 roku zapowiadał, że przy Rozbrat 44a i Szarej 10a chce wybudować luksusowy apartamentowiec. 

- Mamy już warunki zabudowy. Planujemy tam budowę apartamentowca w bardzo wysokim standardzie z widokiem na park. Klub Syreni Śpiew jest naszym długoletnim najemcą, ale zostali już poinformowani o naszych planach inwestycyjnych. Mamy także dobre stosunki z sąsiedzkimi wspólnotami, które są zadowolone z planowanej inwestycji i zmianie obecnej funkcji zabudowy na mieszkalną. Budynek klubu nie jest pod kuratelą konserwatora, jesteśmy w posiadaniu opinii konserwatora wojewódzkiego oraz stołecznego o braku walorów zabytkowych pawilonu przy ul. Szarej - mówił w 2016 roku Aron Domżała, członek zarządu Radiusa. 

Ostatecznie jednak pawilon znalazł się pod ochroną konserwatora - budynek, dzięki staraniom aktywistów, został wpisany do rejestru zabytków ze względu na modernistyczne mozaiki znajdujące się w jego wnętrzu. 

Sam Syreni Śpiew zakończył jednak działalność przy Szarej i przeniósł się w 2019 roku na Pragę do Centrum Koneser. Lokal jednak od 2022 roku znów jest nieczynny.

Miało być najdroższe mieszkanie w Polsce

Apartamentowiec, który miał powstać na miejscu dawnej siedziby SLD, miał być definicją luksusu. Inwestor do wykończenia wnętrz budynku planował zatrudnić projektanta Giorgio Armaniego, Ralpha Laurena, Kelly’ego Hoppena lub Andrew Wincha. W nowym apartamentowcu miał być również basen, siłownia, kompleks SPA, concierge, a wejście do każdego apartamentu miało być bezpośrednio z windy. 

- Ciekawostką będzie apartament na ostatnim piętrze, który może osiągnąć cenę rekordową w skali kraju - zapowiadał w 2016 roku Robert Nowakowski, prezes firmy Radius Projekt, cytowany przez portal branżowy Eurobuild CEE.

Planów nie udało się jednak zrealizować, a działki przy Szarej i Rozbrat należą obecnie do firmy Point X Powiśle - podaje "Gazeta Wyborcza". Spółka zdradziła gazecie, jakie  firma ma plany na dawną siedzibę SLD.

Wiadomo, co powstanie przy Rozbrat 44a

- Mamy już uzgodnione przez konserwatora zabytków pozwolenie na budowę nowego obiektu. To będzie sześciokondygnacyjny biurowiec z usługowym parterem. Gabarytami, wysokością będzie właściwie identyczny z budynkiem, który zostanie rozebrany - mówi "Wyborczej" Ryszard Urbański, dyrektor ds. inwestycji w X Point Powiśle.

Biurowiec przy Rozbrat 44a ma cechować się "wyciszoną, ponadczasową architekturą". Zaprojektuje go biuro Atelier Tektura. Znajdzie się w nim ok. 4,4 tys. m kw. biur, a na parterze - 700 m kw. lokali usługowych. Pod budynkiem powstanie dwukondygnacyjny parking na 50 aut.

Inwestycja będzie gotowa mniej więcej za dwa lata, w trzecim kwartale 2025 r. Budynek został zaprojektowany tak, by na parterze mogły ulokować się dwie restauracje. Chcemy kontynuować funkcję, która dobrze się w tym miejscu sprawdziła za sprawą restauracji Na Lato - mówi Urbański.

Co z pawilonem po Syrenim Śpiewie?

Podobnie jak budynek przy Rozbrat 44a, rozebrany ma zostać również hotel przy Szarej. Na jego miejscu powstanie apartamentowiec - zapowiada spółka.

Jeśli chodzi o pawilon po Syrenim Śpiewie, Point X Powiśle zapowiada remont budynku, z zachowaniem zabytkowych mozaik. Prace miałyby się rozpocząć w 2024 roku i potrwać kilkanaście miesięcy.

Obecnie na tyłach dawnych budynków SLD trwa już inna budowa - budynku mieszkalnego przy Szarej 8.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gastronomia | Warszawa | deweloper | Sojusz Lewicy Demokratycznej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »