KO chce zmian w podatku Belki. Ile zyskają oszczędzający?

Podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki, obowiązuje w Polsce już od 20 lat. Objęte są nim m.in. zyski z depozytów i lokat. W swoim programie wyborczym Koalicja Obywatelska zapowiadała nie jego likwidację, a wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 100 tys. zł. Czy obietnica ta powinna zostać spełniona?

  • Podatek Belki pobierany jest od zysków m.in. z lokat, obligacji i papierów wartościowych
  • Stawka podatku Belki wynosi 19 proc.
  • KO proponuje 100 tys. zł kwoty wolnej od podatku Belki

Jak działa podatek Belki?

Podatkiem Belki (nazwa pochodzi od ministra finansów - później premiera - który go wprowadził) objęte są zyski z oszczędności osiągane z lokat bankowych, kont oszczędnościowych, obligacji, papierów wartościowych czy pracowniczych funduszy emerytalnych. Stawka tej daniny to 19 proc.

- Jeśli zakładamy w banku lokatę na 3 miesiące na kwotę 10 tys. zł z oprocentowaniem 5 proc., to zysk na koniec tego okresu wyniesie 125 zł. Jednak wypłacone zostanie tylko 101,25 zł, gdyż 23,75 zł zostanie pobrane w ramach podatku Belki. W efekcie rzeczywisty zysk to nie 5 proc., a 4,05 proc - wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Reklama

Inflacja a oszczędności

Inflacja jest wciąż wysoka, więc wartość oszczędności maleje. Biorąc pod uwagę podatek Belki, jeśli chcemy ulokować gotówkę w inwestycjach, należałoby szukać produktów o wyższym oprocentowaniu niż wskaźnik inflacji. Dla zachowania wartości pieniądza przy inflacji 8 proc., warto więc znaleźć produkt z oprocentowaniem bliskim 10 proc. Tyle że o to trudno. 

Co z obligacjami państwowymi?

Obligacje Skarbu Państwa są instrumentem, który ma zapewnić ochronę wartości pieniądza. Jednym z produktów są obligacje 6-letnie ROS dla beneficjentów programu 500+. W ofercie październikowej oferowane oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym to 7,20 proc. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych marża wynosi 1,50 proc. i jest do niej doliczany aktualny wskaźnik inflacji.

InFakt policzył to na przykładzie kwoty 10 tys. zł. W pierwszym roku wypracujemy zysk na poziomie 720 zł. W kolejnych latach, jeśli inflacja wynosiła 5 proc. i marża 1,50 proc., to łącznie zysk będzie co roku na poziomie 6,50 proc. liczonego od kwoty powiększonej o zyski. A więc w:

· drugim roku od 10 720 zł i da to dodatkowe 696,80 zł;

· trzecim roku od 11 416,80 zł, co da 742,09 zł;

· czwartym roku od 12 158,89 zł, inwestor otrzyma 790,33 zł;

· piątym roku od 12 949,22 zł, zyska więc 841,70 zł;

· szóstym roku od 13 790,92 zł, dodatkowo otrzyma 896,41 zł.

To daje w ciągu 6 lat łączny zysk 4 687,33 zł czyli na poziomie blisko 47 proc. Jeśli przyjąć, że inflacja w pierwszym roku wyniosłaby 7 proc., a w kolejnych pięciu latach 5 proc., to skumulowana inflacja za te 6 lat wyniosłaby 36,6 proc. A więc nie dość, że inwestor ochroniłby swój kapitał przed inflacją, to jeszcze zarobiłby 10,5 proc., tyle że... obowiązuje przecież podatek Belki.

Przy wypłacie pieniędzy na koniec okresu 6-letniego, należy zapłacić 19 proc. podatku od kwoty 4 687,33 zł, czyli 890,59 zł. Czysty zysk wyniesie wtedy 3 796,74 zł, a więc 38 proc. Po odliczeniu daniny rzeczywisty zysk znacznie maleje, ale pieniądze nie tracą na wartości.

- Przykładowo, inflacja na przestrzeni najbliższych 8 lat będzie na poziomie 8 proc., skumulowana wyniesie 58,7 proc. Zysk z obligacji przy 10 tys. zł to 6 875,84 zł (68,8 proc.), a po odjęciu podatku 5 569 zł, a więc 55,7 proc. Efekt? Nasze oszczędności straciły na inflacji - wyjaśnia Piotr Juszczyk

Kwota wolna przy podatku Belki

Przed wyborami Koalicja Obywatelska proponowała wprowadzenie kwoty wolnej od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Oznaczałoby to, że inwestor, który nie osiągnie zysku na tym poziomie, podatku nie zapłaci.

- Ten pomysł powinien być jak najszybciej wdrożony. Dzięki temu będziemy mieli lepsze narzędzia do ochrony naszego kapitału. Kwota wolna byłaby też dodatkową motywacją do oszczędzania - podsumowuje ekspert inFaktu.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »