Kolejne miasto stawia na geotermię. Ruszyło wiercenie otworu, zejdą 1645 m w głąb ziemi

W Otwocku rozpoczęło się wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 metrów. Badania, które przeprowadził tamtejszy ratusz, potwierdziły, że pod ziemią może płynąć uzdrowiskowa woda. Celem odwiertu w głąb ziemi jest ustalenie wielkości zasobów geotermalnej wody. Geotermia w Otwocku ma być kamieniem milowym w rozwoju miasta w kierunku uzdrowiska i oazy rekreacyjnej.

We wtorek 24 października rozpoczęły się prace nad odwiertem geotermalnym w Parku Miejskim w Otwocku (miasto w województwie mazowieckim) - poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska. Podczas prac wykonany zostanie odwiert na głębokość 1645 metrów.

   

- Na wniosek różnych gmin w ciągu roku Państwowa Służba Geologiczna wydała ponad 240 opinii na temat występowania i możliwości wykorzystania wód termalnych. Pokazuje to, nie tylko jak duże jest zainteresowanie, ale także jak wzrasta nasza świadomość społeczna w zakresie tego, że powinniśmy wykorzystywać naturalne i odnawialne źródła energii - powiedział na konferencji prasowej w Otwocku wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. 

Reklama

Geotermia w Otwocku? Odwiert ma ustalić zasoby wód termlanych

Odwiert w głąb ziemi ma pozwolić ustalić zasoby wód geotermalnych w Otwocku. Badania przeprowadzone przez ratusz miały pokazać, że na głębokości blisko 2 km mogą znajdować się duże pokłady gorących wód, bogatych w mikroelementy.

- Dzisiaj na bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne patrzymy z punktu widzenia wykorzystania lokalnych źródeł energii, którymi dysponujemy. Takim lokalnym źródłem jest geotermia - powiedział wiceminister Dziadzio podczas symbolicznej uroczystości rozpoczęcia odwiertu. Według ministra wzrastające zainteresowanie geotermią w naszym kraju ma świadczyć o rosnącej "świadomości społecznej" w zakresie tego, jak powinniśmy wykorzystywać odnawialne źródła energii. 

Według wstępnych szacunków przewiduje się, że zbudowanie geotermalnej elektrociepłowni, korzystając z uzyskanych przypływów wód termalnych, pozwoli na wyprodukowanie około 4,21 megawatów ciepła (przy obniżeniu temperatury wody termalnej do 20 stopni Celsjusza) - donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednak dopiero po wykonaniu pierwszych prac będzie można więcej powiedzieć, czy szacunki i badania okażą się zgodne z rzeczywistością. 

Prezydent Otwocka: Geotermia wielką szansą dla miasta

"Geotermia w Otwocku to kamień milowy w rozwoju w kierunku miasta rekreacyjnego i uzdrowiskowego" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Otwocka, Jarosław Margielski, po wykonaniu pierwszych badań. Dla Otwocka, słynącego z sanatoriów, miałaby to być ogromna szansa w celu odzyskania dawnej sławy i statusu miasta uzdrowiskowego.

Gorąca woda ze źródeł geotermalnych miałaby też oznaczać dla mieszkańców Otwocka: niższe ceny za ogrzewanie i CWU dla mieszkańców podłączonych do otwockiej kotłowni OZEC, pozyskiwanie własnych mineralnych wód pitnych, ciepło z odnawialnych źródeł energii, perspektywa niższych kosztów utrzymania przyszłego kompleksu basenowego, a także rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznej.

Realizacja inwestycji ma otrzymać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). - 100 proc. dotacji zdejmuje z samorządów ryzyko związane z wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych - podkreślił wiceminister.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geotermia | Otwock | wody geotermalne | odwiert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »