Kolejny przywilej kosztem podatników

Kolejny przywilej odciąża rolników kosztem podatników. Prawie 60 tys. rolników, czyli co 24. ubezpieczony w KRUS, przestało w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2013 r. płacić składki na emeryturę i rentę. Robi to za nich budżet - wynika z informacji przygotowanej dla "Rzeczpospolitą" przez Kasę.

Kolejny przywilej odciąża rolników kosztem podatników. Prawie 60 tys. rolników, czyli co 24. ubezpieczony w KRUS, przestało w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2013 r. płacić składki na emeryturę i rentę. Robi to za nich budżet - wynika z informacji przygotowanej dla "Rzeczpospolitą" przez Kasę.

Ustawa o składce zdrowotnej rolników została uchwalona w styczniu 2012 r. i początkowo miała obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Rząd musiał przygotować przejściowe regulacje prawne, gdyż TK wówczas dał czas na zmianę przepisów tylko do lutego 2012 r.

Ustawa zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Reklama

Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Według danych ministerstwa rolnictwa na koniec 2012 roku 532,4 tys. rolników opłacało składki samodzielnie (liczba ta nie uwzględnia rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej i ich domowników). Natomiast budżet opłacał składki za 870,3 tys. rolników.

Wysokość wpływów z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, finansowanych przez rolników samodzielnie za okres 12 miesięcy (kwiecień 2012 - marzec 2013), wyniosła 109,5 mln zł. Takie też wpływy szacowane są na 2014 rok.

Kwota składek opłacanych za rolników przez KRUS, oszacowana na podstawie przypisów z I kwartału 2013 r., wyniesie w 2014 r. ok. 22,1 mln zł.Roczny koszt dla budżetu państwa z tytułu składek zdrowotnych rolników w roku 2014 oceniany jest na ok. 1 753 mln zł.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

W 2014 r. państwo nadal będzie płacić składki zdrowotne dla rolników. Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że za pośrednictwem KRUS państwo wyłoży 1,7 mld zł za ponad 870 tys. rolników i członków ich rodzin. To utrzymywanie stanu niezgodnego z konstytucją - ostrzegają prawnicy rządu.

Według danych ministerstwa rolnictwa, pod koniec 2012 r. 552,9 tys. rolników opłacało składki samodzielnie, a za ponad 870,3 tys. rolników składki opłacał budżet. Składki płacone przez rolników szacowane są na 134,4 mln zł rocznie, a budżet dopłaca do tego 1 mld 728 mln zł rocznie. Pieniądze te przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego .

OPINIE

Jan Krzysztof Bielecki mówił ostatnio w radiowej Trójce, że podstawową sprawą dla zmian na wsi jest wprowadzenie rachunkowości w gospodarstwach rolnych. Bielecki przyznał, że w tej sprawie istnieją zaległości wobec zapowiedzi rządu. Polityk podkreślił, że likwidacja KRUS nie wchodzi w grę, bo jest to system wypłacający emerytury socjalne. Pytany o kolejne zmiany w systemie emerytalnym zapowiadane przez premiera, Bielecki stwierdził, że "nie sądzi" by rząd wycofał się z ograniczenia przywilejów dla pracujących w górnictwie.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rolników
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »