Kolejny sąd zabrał głos ws. fuzji Orlenu. Jest prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Łodzi w środę podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariuszy byłej Grupy Lotos. Wcześniej podobny wyrok wydał Sąd Okręgowy w Płocku. W tym przypadku fuzję chcieli zakwestionować mniejszościowi udziałowcy PGNiG, również wchłoniętego przez płocki koncern.

W środę przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi zakończyła się apelacja o stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Lotos z 20 lipca 2022 r. w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, podwyższenia kapitału zakładowego Orlenu oraz zgody na proponowane zmiany Statutu PKN Orlen, wraz z roszczeniem ewentualnym o uchylenie tej uchwały.

Pozew przeciwko PKN Orlen złożyli dwaj mniejszościowi akcjonariusze byłej Grupy Lotos - Jan Trzciński i Bogdan Kamola, którzy podczas walnego zgromadzenia Lotosu zgłosili sprzeciw wobec podjęcia uchwały o fuzji z PKN Orlen. W ich opinii fuzja była szkodliwa dla akcjonariuszy i nieracjonalna z punktu widzenia biznesowego. Przed sądem żądali przede wszystkim stwierdzenia nieważności uchwały o fuzji podjętej przez walne zgromadzenie gdańskiej spółki.

Reklama

W wydanym w środę orzeczeniu sąd drugiej instancji oddalił apelację akcjonariuszy i tym samym podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi, który w czerwcu ub.r. oddalił w całości powództwo.

Sędzia Małgorzata Stanek zwróciła uwagę, że w toczącej się sprawie sąd nie badał kwestii odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych oraz nie oceniał działalności zarządu PKN Orlen. Rozpatrywano natomiast formalno-prawne aspekty podjętej uchwały i sąd nie dopatrzył się przesłanek do stwierdzenia jej nieważności, ani uchylenia.

Dodała, że prokuratura na różnym etapie prowadzi kilka postępowań przygotowawczych dot. działalności PKN Orlen, w tym m.in. fuzji z Grupą Lotos, które w przypadku sporządzenia aktów oskarżenia, będą stanowić podstawę do przeprowadzenia odrębnych spraw karnych.

Wyrok jest prawomocny. Strony mogą wnieść skargę kasacją do Sądu Najwyższego.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Sąd oddalił także roszczenia akcjonariuszy PGNiG

Dzień wcześniej, we wtorek, Orlen poinformował w komunikacie, że Sąd Okręgowy w Płocku umorzył postępowanie dotyczące roszczenia o uchylenie uchwały NWZ PGNiG w sprawie połączenia z Orlenem oraz o stwierdzenie jej nieważności wobec skutecznego wycofania pozwu w tej części i jednocześnie oddalił powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały. 

"Sąd postanowił umorzyć postępowanie w zakresie roszczenia o uchylenie Uchwały oraz o stwierdzenie jej nieważności wobec skutecznego wycofania pozwu w tej części, a także oddalił powództwo o ustalenie nieistnienia Uchwały" - napisał Orlen. 

Wspomniany wyrok płockiego sądu jest nieprawomocny.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | lotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »